Antykoncepcja hormonalna w praktyce

Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Zawiera ona odpowiednio dobrane dawki syntetycznych hormonów płciowych, które hamują w organizmie kobiety wydzielanie gonadotropin (FSH i LH), co zatrzymuje m.in. owulację. Pomimo tego, że substancje te są wytworzone sztucznie, to działają porównywalnie do naturalnych kobiecych hormonów płciowych. W antykoncepcji hormonalnej używany jest hormon z grupy estrogenów oraz hormon z grupy progestagenów.

Mechanizmy działania antykoncepcji hormonalnej

Połączenie wszystkich mechanizmów działania antykoncepcji hormonalnej zapewnia wysoką skuteczność tej metody zapobiegania ciąży:

  • hamowanie owulacji – sztuczne hormony „oszukują” organizm, a zwłaszcza jajniki, które przechodzą w stan bierny i nie uwalniają co miesiąc komórki jajowej,
  • zagęszczenie śluzu w drogach rodnych kobiety – plemniki nie mogą się poruszać, tkwią w śluzie,
  • zwolnienie transportu jajowodowego – komórka jajowa po wydostaniu się z jajnika nie przemieszcza się przez jajowody w celu spotkania z plemnikiem,
  • zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie zarodka.

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Do antykoncepcji hormonalnej zaliczamy:

  • pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i jednoskładnikowe,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • antykoncepcyjny krążek dopochwowy,
  • implant,
  • zastrzyki hormonalne.

Pigułka jednoskładnikowa

W składzie pigułki znajduje się tylko jeden rodzaj hormonu – progestagen, dzięki czemu może być przyjmowana przez kobiety karmiące piersią. Zadaniem tej pigułki jest zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, przez co utrudniona jest wędrówka plemników do komórki jajowej.
Wadą tej metody jest to, że pigułkę należy przyjmować o ściśle określonej godzinie. W przypadku opóźnienia dłuższego niż 3 godziny wzrasta ryzyko zajścia w ciążę!

Tabletka dwuskładnikowa

Tabletka ma w składzie dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen. Aby tabletka była skuteczna, należy ją przyjmować regularnie, o stałej porze. W przypadku pominięcia jednej lub więcej tabletek istnieje większa szansa na niechcianą ciążę.
Tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na cały organizm, przez co mogą wystąpić skutki uboczne. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: http://www.harmonella.info. W takiej sytuacji warto dobrać indywidualnie inne tabletki lub poszukać innej metody antykoncepcji.

Plastry antykoncepcyjne

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych polega na stałym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra. Ta metoda, w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych, nie obciąża wątroby.

Antykoncepcyjny krążek dopochwowy

Jest niewielkich rozmiarów, nie jest wyczuwalny przez kobietę lub jej partnera. Jego mechanizm działania polega na uwalnianiu progestagenów przez 21 dni. Krążek jest umieszczany w pochwie przez kobietę i usuwany po 21 dniach.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Progestageny są podawane domięśniowo w formie zastrzyku. Ich zadaniem jest hamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz uniemożliwienie zagnieżdżenia zarodka w macicy.
Skuteczność działania antykoncepcyjnego zastrzyku jest nawet wyższa od działania tabletek antykoncepcyjnych. Niestety w przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie ma możliwości odstawienia środka.

Implant antykoncepcyjny

Metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę przedramienia pręciku, którego zadaniem jest stałe uwalnianie progestagenów. Ochrona przed niechcianą ciążą trwa 5 lat. Po upływie tego czasu należy usunąć implant.

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Ta metoda antykoncepcji jest przede wszystkim skuteczna i wygodna w użyciu. Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, zachowują taką samą płodność po jej odstawieniu, jak przed rozpoczęciem jej stosowania. Do zalet należy również zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here