niedziela, Styczeń 21, 2018

Wydajne kino domowe – czy warto inwestować w dedykowane akcesoria?

0

Kino domowe to zestaw urządzeń RTV, na który składają się odtwarzacz, amplituner i zestaw głośników i które połączone są z telewizorem lub projektorem. Mają one na celu sprawić, aby użytkownik poczuł się jak w profesjonalnej sali kinowej.

Decydując się na zakup kina domowego mamy do wyboru dwie opcje: kupno gotowego zestawu lub oddzielnie poszczególnych komponentów.

Gotowe zestawy są skierowane do konsumentów, którzy nie lubią bawić się w samodzielne składanie kina domowego. W większości przypadków są to produkty masowe, które jakością wykonania oraz oferowanego dźwięku nie gwarantują nawet w połowie tego, jaką jakość możemy uzyskać kupując dedykowane akcesoria osobno.

W skład gotowego zestawu wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-Ray z wbudowanym wzmacniaczem i dekoderami poszczególnych formatów dźwięku oraz zestawem głośników w systemie 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Zaletą gotowych zestawów kina domowego jest ich atrakcyjna cena. Do wyboru mamy również zestaw, składający się z odtwarzacza i amplitunera bez głośników. Zazwyczaj jest to sprzęt markowy, wysokiej klasy, do którego należy dokupić głośniki oraz kable. Na rynku możemy znaleźć również urządzenia hybrydowe, które w swojej obudowie posiadają zaawansowany amplituner oraz odtwarzacz DVD lub Blu-Ray.

Szuaksz kina domowego ? Zanim dokonasz zakupu wejdź na https://sferis.okazjum.pl/ i zapoznaj się z ofertami promocyjnymi.

Czego potrzebujemy do skompletowania kina domowego?

Prawdziwi koneserzy jakości dźwięku i obrazu z pewnością wybiorą bardziej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest samodzielne skompletowanie kina domowego. Pierwszą rzeczą, w którą musimy się zaopatrzyć to odtwarzacz DVD lub Blu-Ray. W odtwarzaczu DVD nośnikiem jest format płyty, zapewnia on dobrą jakość dźwięku i obrazu. Odtwarzacz Blu-Ray gwarantuje doskonałą jakość dźwięku i obrazu wysokiej rozdzielczości, który jest kompatybilny wstecznie z płytami DVD i CD, często obsługuje również inne, bardziej zaawansowane formaty, np. SACD.

Dużo zależy od konsumenta i jego preferencji. Kolejnym kluczowym etapem jest wybór właściwego ekranu. Przy wyborze telewizora konieczne jest upewnienie się, że ma on odpowiednią ilość i rodzaj złączy – najpowszechniejszym złączem jest HDMI.

Jak wybrać głośniki? Rola poszczególnych kolumn w systemie kina domowego

Następnym bardzo ważnym akcesorium dedykowanym są głośniki. Zdecydowana większość systemów odpowiedzialnych za dźwięk zbudowana jest w oparciu o nagłośnienie 5.1- lub 7.1- kanałowe, są spotykane również systemy przewyższające te opisywane parametry, jednak skupmy się na tych najbardziej dostępnych na rynku. Wyróżniamy głośniki: przednie, które są podstawą kina domowego, odpowiadają za większość efektów dźwiękowych i część dialogów; centralne, których głównym zadaniem jest odtwarzanie dialogów; efektowe – to dwa głośniki odpowiedzialne za dźwięki otoczenia lub efekty otaczające słuchacza; centralne tylne efektowe – to dwa głośniki zapewniające dokładniejszy obraz dźwięków, które poruszają się od przodu do tyłu oraz subwoofer, którego celem jest wyróżnianie większości uderzeń i grzmotów.

Alternatywą dla kina domowego jest soundbar, czyli listwa dźwiękowa stworzona z myślą o minimalistach, którzy szukają oszczędności miejsca we wnętrzu.

Kino domowe – dostarczenie wrażeń kinowych, we własnych czterech kontach

Miłośnicy filmów i efektów specjalnych docenią rolę kina domowego, ponieważ bez  wychodzenia z domu mogą doświadczyć kinowej jakości w swoim salonie. Prawdziwi kinomani uwielbiają doskonałą jakość odbioru dźwięku i obrazu – znacznie przyjemniej ogląda się film, kiedy warunki, w których do niego zasiadamy, są sprzyjające i wbijają w fotel. Takich emocji dostarczy tylko prawdziwe kino lub akcesoria dedykowane do stworzenia spersonalizowanego kina domowego. Pomogą ci w tym sepcjaliści ze sklepu Neonet, którego ofertę promocyjną w postaci gazetek online znajdziesz na www.promocyjni.pl/neonet

Wysokość kwoty wolnej od podatku w PIT 2018

0

Polscy podatnicy,  w porównaniu z mieszkańców innych krajów europejskich, podczas rocznego rozliczania podatku PIT mogą uwzględnić bardzo niską kwotę wolną od podatku. Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy, które wyznaczają kwotę wolną od podatku na wysokości 3091 zł,  za niezgodne z Konstytucją. Roczne dochody w wysokości nie przekraczającej minimum egzystencji są zwolnione z obowiązku opodatkowania. Minimalną kwotę konieczną do życia człowieka  polskie prawo określa w wysokości 6504 zł rocznie. A jak sytuacja wygląda w innych  europejskich państwach? Węgry i Bułgaria nie wprowadziły w ogóle zapisu zwalniającego od płacenia fiskusowi podatku dochodowego. W sąsiadujących z nami Niemczech nie trzeba płacić podatku od przychodów do wysokości 8130 euro a na Cyprze kwota wolna od podatku sięga 19500 euro. Nie tylko kraje europejskie dają swoim mieszkańcom tak wysoką ulgę.  Kolumbijczycy cieszą się zwolnieniem od opodatkowania dochodów , których równowartość w złotówkach wynosi aż  45 172 zł ! Od początku 2017 roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących wysokości kwot  zwolnionych od obowiązkowego opodatkowania.  W porównaniu z obowiązującymi wcześniej zasadami, gdzie zwolniona z opodatkowania była  stała kwota w wysokości 3091 zł, nowa zwolnienie będzie wartością degresywną uzależnioną od osiągniętego przez podatnika, rocznego dochodu. Zwolnienie będzie większe dla osób gorzej zarabiających, natomiast osoby o największych dochodach zostały pozbawione tego przywileju. Rozliczenie PIT  z wprowadzoną, podwyższoną kwotą zwolnienia z odprowadzenia zobowiązania podatkowego obejmie blisko 3 miliony polskich słabo zarabiających podatników. Rozliczenie roczne PIT prawie 21 milionów osób nie będzie uwzględniało zmiany.  Rozliczenie PIT 2018 jest pierwszym, w którym należy uwzględnić zmienioną i zróżnicowaną w zależności od wysokości uzyskanych przychodów kwotę zwolnioną z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wspomniana kwota w znaczny sposób wpływa na końcową wartość odprowadzanego podatku. Im większa, tym mniej pieniędzy pieniędzy przekażemy w postaci podatku do skarbu państwa. Przeprowadzono podział podatników na cztery grupy. Przynależność do poszczególnych z nich jest zależna od wielkości rocznego dochodu, jaki wykażą ich PITy 2018 – więcej informacji możesz znaleźć na tej stronie.

I grupa – to osoby z  dochodem poniżej 6600 zł,

II grupa -podatnicy, z dochodem w przedziale od 6600 zł do 11000 zł,

III grupa – wszyscy, którzy w ciągu roku zarobili od 11 000 zł do 85 528 zł,

IV grupa  – najlepiej zarabiający  Polacy, których rozliczenia PIT wykazują kwoty dochodu pomiędzy 85 528 zł do 127 000 zł i więcej .

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku dochodowego osób o zarobkach poniżej 6 600 zł nie oznacza, że są zwolnione z obowiązku złożenie do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej.

PIT 2018 możemy wypełnić i przesłać przez Internet.

Rozliczenie PIT 2018  na pewno chętnie (przynajmniej większą z nas) wypełni i prześle przez Internet przy pomocy program PIT 2018.

Jak wynika z badań, najliczniejszą grupą podatników, która wypełni i prześle do urzędu skarbowego PIT 2018 w formie elektronicznej są mieszkańcy miast posiadający wykształcenie wyższe, będący .w wieku 25-55 lat.  Natomiast z PIT 2018 program nie skorzystają w większości starsi mieszkańcy wsi i małych miasteczek, osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Oni złożą papierowy PIT 2018 bezpośrednio w urzędzie lub prześlą go za pośrednictwem tradycyjnej poczty. A przecież rozliczenie PIT za 2017 online to naprawdę spora oszczędność czasu  i duże  ułatwienie. Zwłaszcza w czasach ogólnodostępnego internetu.

Służą temu specjalnie opracowane, bezpłatne i bardzo łatwe w obsłudze programy (na przykład PITax.pl Łatwe podatki). Programy umieszczone są na stronach firm zajmujących się tematyką podatkową. Poprowadzą przez kolejne etapy wypełniania deklaracji PIT. Program podpowie także , który formularz PIT powinien wybrać podatnik i na pewno uwzględni podczas rozliczenia podatku, kwotę z niego zwolnioną.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Walka z otyłością

0

Stojąc w kolejce po mięso na kartki, za czasów smutnego PRL-u szczytem marzenia było zdobycie trochę pomarańczy, czekolady czy kawy. Wzdychano za luksusowym życiem za zachodnią granicą, jako za czymś nieosiągalnym w naszym systemie. Ten luksus półek uginających się od towarów ziścił się, a nawet dostaliśmy więcej – fast foody i mnóstwo wysokokalorycznych przekąsek. Korzystając bez umiaru po około 30 latach mamy najszybciej tyjące dzieci w Europie, a u dorosłych nadwaga lub otyłość dotknęła połowę Polaków.

Na szczęście przyszło opamiętanie i zaczęto kontrolować jadłospis dzieci, a dorośli zaczęli stosować różnego rodzaju diety odchudzające, czasami okazjonalnie, czasami na stałe zmieniając nawyki żywieniowe. Stosowane diety nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat, często po pewnym czasie dochodzi się z powrotem do wagi pierwotnej, a czasami przynosi długotrwały rezultat, który w połączeniu z uprawianiem sportu i odpowiednią codzienną dietą pozwala odzyskać dobrą kondycję.

Jedną z wielu występujących diet na rynku jest dieta kopenhaska. To 13-dniowa rygorystyczna dieta odchudzająca oparta na warzywach, jajkach, chudym mięsie i niewielkiej ilości owoców. Podczas całego okresu diety, zawsze o określonej porze spożywa się trzy posiłki: śniadanie, obiad i kolację. Dodatkowo należy codziennie wypijać 2 lity niegazowanej wody mineralnej. Jest to skuteczna dieta, pod warunkiem rygorystycznego jej stosowania. Jednak, aby efekt zrzuconych kilogramów utrzymał się dłużej nie wolno wrócić do złych nawyków żywieniowych.

http://www.fabrykafigury.pl/

Jak odpowiednio zdefiniować problem?

0

Określ swoje mentalne bloki. Ubieranie się w nędznej pracy nie jest problemem – jest to symptom problemu. Będąc zbyt przestraszony, aby ubiegać się o nową pracę lub być zbyt leniwy w swojej obecnej, wygodnej, łatwej rutynie. Wiesz, że to zdanie „jesteś twoim własnym najgorszym wrogiem?” To odnosi się tutaj. Nie musisz być winny za rozdaną rękę, ale jesteś odpowiedzialny za to, jak grałeś. Jakie wzorce myślące uniemożliwiają granie lepiej?

Bycie samoświadomym jest jedynym sposobem na zmianę swojego myślenia. Zmiana myślenia zmienia twoje zachowanie. Zmiana zachowań zmienia to, co się z Tobą dzieje. Jeśli chcesz, aby problem się zatrzymał, musisz go wyciąć u podstawy. Więc chociaż może to wszystko wydawać się długim, zbędnym podejściem do obracania rzeczy, to nie jest (przynajmniej zbędna część). To (myślenie, mentalne bloki) musi być rozwiązane, zanim jakiekolwiek zmiany rzeczywiście się zdadzą.

Postaw swój stosunek do pracy. Aby dobre rzeczy się wydarzyły, musisz być w myśleniu o oczekiwaniu na sukces. Czy kiedykolwiek próbowałeś podejść do tego słodkiego chłopca lub dziewczyny z przekonaniem, że nie uda ci się? Dokładnie. Albo po prostu się nie zgadzasz, albo uda ci się wstać, zdenerwować, przestraszony i wyraźnie niepewny. Całe życie nie jest inaczej – aby osiągnąć sukces, czego można oczekiwać. Jeśli więc pracujesz z negatywną postawą, to musi się zmienić.

Zacznij od pozytywnego myślenia. To może być całkiem zadanie, więc zacznij od 15 minut dziennie. Kiedy negatywna myśl się poderwie, trochę czasu, aby ją wyremontować. Na początku nie będzie naturalnie, ale lepiej się z tym zgadzasz. Przez 15 minut „Moje życie jest straszne” staje się: „Nie jestem teraz zadowolony z życia i mam zamiar coś z tym zrobić”. Pracuj nad tym, aż w ogóle nie pozwolisz negatywnym myślom. Będzie o wiele łatwiej wstać z łóżka i podejmować działania, gdy twój umysł jest gotowy i rzadko jeździć.

http://realife.pl/

Ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi

0

Zmień swoje produkty. Być może trzeba zmienić używane produkty zgodnie ze zmianami w skórze lub porze roku. W chłodniejszych miesiącach można zmienić się na bardziej bogatą substancję nawilżającą. Latem należy używać jednego z SPF. Jeśli masz skórę skojarzoną, może okazać się konieczne użycie lżejszego środka nawilżającego na części skóry, które staje się tłuste i cięższe, gdy skóra staje się sucha. Wybierz odpowiednie środki czyszczące. Bądź ostrożny przy wyborze środka czyszczącego na twarzy lub cieczy, ponieważ niektóre środki czyszczące mogą wyciąć wilgoć ze skóry. Wybierz delikatny krem ​​lub mleczko do czyszczenia, które nawilżają skórę podczas jej czyszczenia. Staraj się też trzymać z dala od silnie zapachowych środków czyszczących, ponieważ substancje chemiczne za zapachami mogą być suszone.

Delikatnie delikatnie. Skóra może być doskonała do usuwania martwych komórek skóry i do wygładzania skóry. Jednak wiele zabiegów pielęgnacyjnych twarzy może również pozbawiać skórę wilgoci i podrażniać suchą skórę. Dlatego ważne jest złuszczanie delikatnie, przy użyciu odpowiednich produktów i technik.

Składniki wielu zmarszczek mogą oderwać skórę niezbędnej wilgoci. Zamiast pielęgnacji twarzy, użyj obrusu wilgotnego dziecka, aby masować twarz w małych, okrągłych ruchach, aby delikatnie, ale skutecznie złuszczać.

Pozbądź się szorstkich ściernych ściereczek i spróbuj użyć lufki, złuszczających rękawiczek lub suchej, szczoteczki do skóry, aby delikatnie usunąć skórę.

Zawsze nawilżaj skórę bezpośrednio po złuszczeniu.

http://www.gospodyni24.pl/

Turystyczne walory Orawy

0

Zachwyca ciekawymi miejscowościami, rewelacyjnymi zabytkami oraz intrygującą przeszłością. Orawa to jedna z najciekawszych krain dla turystów oraz historyków, a znajdujące się na jej terenie atrakcje mogą oczarować każdego. Dlaczego warto odwiedzić tę krainę. Powodów jest sporo. Tu, w dorzeczu rzeki Orawy, czekają na gości wspaniałe widoki. Wynika to z faktu, iż Orawa rozłożyła się pomiędzy ciekawymi pasmami górskimi: Pasmem Babiogórskim, Pasmem Polic oraz Pasmem Podhalańskim. Na terenie Orawy nie brak też ciekawych zabytków, a wspaniałe atrakcje czekają zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie granicy. Dla turystów pragnących poznać polską część Orawy, idealnym celem wycieczki będzie Zubrzyca Górna. To jedna z najważniejszych miejscowości w tej części kraju, która znana jest przede wszystkim z ciekawego skansenu. W Orawskim Parku Etnograficznym każdy może zobaczyć najciekawsze przykłady tradycyjnej architektury orawskiej oraz zdobyć wiedzę na temat życia mieszkańców dawnych wsi. Warto też zajrzeć do Jabłonki – pięknej wsi, z której Orawa może być wyjątkowo dumna. I tu czekają ciekawe atrakcje, przy czym największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się drewniany kościół z XVII wieku. Turyści, którym marzą się wycieczki po słowackiej części Orawy, również na brak atrakcji nie będą mogli narzekać. Dla nich ciekawym celem wyprawy może się okazać wieś Chyżne, ciekawą zabudową może się też pochwalić wieś Twardoszyn. Tu czeka m. in. kościół z XV wieku – najstarszy zabytek drewnianej architektury sakralnej, jakim może się pochwalić współczesna Słowacja.

http://www.starovka.pl/

Trydenckie muzea: co warto zobaczyć?

0

Włochy to kraj wyjątkowy, który swymi atrakcjami może oczarować każdego. Biura podróży do lat chętnie urządzają wycieczki na jego teren, z chętnych na zwiedzanie włoskich miast nie brakuje. W gronie tych ośrodków miejskich, które mogą oczarować wspaniałymi atrakcjami, znajduje się Trydent. Dla wielu turystów najważniejszymi celami wycieczki do tego miasta są takie obiekty, jak katedra z XIII wieku oraz Zamek Dobrej Rady, wznoszony od XIII wieku. Biura podróży zachęcają jednak turystów do poszerzenia programu wycieczki po tym mieście i do zwiedzenia dwóch ciekawych placówek muzealnych. Zgromadzone w nich zabytki pozwalają lepiej poznać Włochy, a w szczególności rejon Trydentu.

Pierwszą placówką, którą z pewnością warto zwiedzić podczas pobytu w tym mieście, jest Trydenckie Muzeum Diecezjalne. Jest to placówka atrakcyjna zarówno dla miłośników historii, jak i dla pasjonatów sztuki. Dumą tego muzeum są obrazy, które stanowią coś w rodzaju dokumentacji słynnego soboru trydenckiego z XVI wieku. Co ciekawe, muzeum to zostało urządzone w budynku, który dawniej służył jako siedziba sądu biskupiego. Druga placówka muzealna, którą może się pochwalić Trydent, to wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla każdego miłośnika przyrody. W Muzeum Nauk Przyrodniczych każdy może w ciekawy sposób zapoznać się z bogactwem przyrody, którą Włochy w okolicach Trydentu mogą zadziwić każdego. Bez wątpienia jego zwiedzenie stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części kraju oraz atrakcyjnym wprowadzeniem do dalszych wypraw w okolicy miasta.

http://www.turistiko.pl/

Folia transferowa do paznokci

0

Piękne dłonie to wizytówka każdej kobiety. Piękne paznokcie jeszcze bardziej podkreślają atuty pań, eksponując elegancję i dobry gust. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań (oprócz samych lakierów), które sprawią, że paznokcie będą wyglądać jeszcze bardziej wyjątkowo. Warto zwrócić uwagę na folie do paznokci, takie jak folie transferowe.

Czym są ozdobne folie?

Folia do paznokci to to zdobienie dostępne w kształcie małej rolki o szerokości zbliżonej do rozmiaru paznokcia. Takie dodatki można kupić w sklepach internetowych takich jak ekertnails.pl. Dostępnych jest wiele kolorów – między innymi takich, których nie udałoby się uzyskać z wykorzystaniem lakierów. Można uzyskać efekt brokatu, metalicznej powierzchni. Folia ozdobna do paznokci może imitować różne faktury i mienić się na wiele barw.

Coś dla oryginalnych kobiet

Folia transferowa to idealna propozycja dla pań, które cenią sobie niebanalny wygląd i nowości w świecie pielęgnacji i ozdabiania ciała. Folia transferowa do paznokci jest w stanie pięknie wzbogacić lakiery hybrydowe. Do tego jest dosyć łatwa w aplikacji i można ją nakładać samodzielnie (przy odrobinie wprawy). Dodatek nie jest też drogi – jeden rodzaj folii kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a starczy jej na wiele aplikacji. Najczęściej nakleja się ją na kilka paznokci, a nie na całą rękę. Z folii wycinać można fantazyjne kształty i tworzyć kompozycje niepowtarzalne. Dzięki takim zdobieniom manicure nie będzie z pewnością nudny.

Pośpiech

0
Pośpiech

Pośpiech jest cechą, którą wykazuje wiele osób. Robiąc coś, próbują oni pójść możliwie jak najkrótszą drogą i jak najmniejszym wysiłkiem pracy oraz jak najmniejszym kosztem. O ile szukanie prostszych, szybszych i skuteczniejszych rozwiązań jest właściwe tak działanie w zbytnim pośpiechu już niekoniecznie. Dlaczego?

Ponieważ takie podejście najczęściej świadczy o ignorancji i braku cierpliwości. Może mieć też zgubny wpływ na to, co się robi, jak i nie przynosić odpowiednich rezultatów. Pochopność może być również przyczyną cofania się, a nie rozwoju – i zamiast sukcesu przynieść srogą porażkę.

Zauważ, że ta cecha występuje bardzo często. Nie tylko można zauważyć ją w biznesie, lecz praktycznie w każdej sferze życia. Brak cierpliwości i konsekwencji w działaniu zawsze owocuje fatalnymi skutkami. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego robienie czegoś w pośpiechu niekoniecznie jest zaletą?

Albowiem jak zostało nadmienione wcześniej, często idzie on w parze z ignorancją. Ludzie, zamiast korzystać z wiedzy w tym, co robią, doświadczenia i porad od osób doświadczonych, które osiągnęły już sukces, próbują działać na zasadzie: „przecież ja i tak wszystko wiem, to drobnostka, nie będę tracił czasu na zbędne gadanie i wysłuchiwanie innych ludzi”. Po czym następuje wielkie „hurra!” i tego typu osobnicy idą w świat kreować sukces przekonani o posiadaniu własnej super wiedzy i doświadczeniu. Jednak rzeczywistość zaczyna pokazywać w tym momencie zupełnie coś innego. Raz za razem rzeczy zaczynają „iść nie tak jak trzeba”. Coś także szwankuje. No i w głowach takich ludzi pojawia się najczęściej myśl: „co się dzieje?”

Dzieje się to, że zamiast wcześniej nabrać trochę pokory, wysłuchać osób doświadczonych, które mogłyby pomóc, pochopność odwdzięcza się właśnie takimi efektami. Próby zrobienia wszystkiego na opak i możliwie jak najszybciej przyniosły zupełnie inne wyniki od oczekiwanych. Zignorowanie wszystkiego, co możliwe nie może przynieść obfitych plonów w postaci odpowiednich rezultatów. Gdzie tutaj sukces?

Najczęściej – niestety – to jeszcze nie jest koniec. Osoby działające w pospiechu nie dostrzegają własnych błędów, ponieważ są zapatrzone tylko i wyłącznie w siebie i zaczynają obwiniać wszystko dookoła za zaistniały stan. Po chwili goryczy i frustracji zabierają się za kolejne przedsięwzięcia bez wyciągniętej nauki z poprzednich. I tak w kółko. Nie biorą pod uwagi tego, że pochopność niekoniecznie przyspiesza rozwój tego, co się robi.

Istnieje duża różnica pomiędzy szybkością a pośpiechem – i dobrze jest to zrozumieć. Szybkość działania może być poparta doświadczeniem, wiedzą na temat tego jak coś należy zrobić i jest w zasadzie decyzją wynikającą z uzyskanych rzetelnych informacji. Pochopność to brak rozwagi, ignorancja i bezmyślność. To jak skakanie do wody nie wiedząc, jak bardzo jest głęboka i co się w niej znajduje. Można się zatem srogo rozczarować.

Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że ludzie, którzy działają szybko i skutecznie to najczęściej ci, którzy mają doświadczenie zdobyte nie w jeden dzień tylko przez lata praktyki. Szybkości działania też trzeba się nauczyć i wyrobić w sobie ten nawyk.

Jeśli już masz zamiar coś zrobić w życiu to owszem, działaj szybko, jednak pamiętaj o tym, żebyś miał świadomość tego, jakie decyzje podejmujesz i co tak naprawdę robisz. Unikaj pospiechu wynikającego z bezmyślności. Unikaj też ludzi, którzy działają w ten sposób, gdyż niewiele się od nich nauczysz, a i w Twoje działania wkradnie się ten sam chaos i brak rozwagi, które im towarzyszą. Nie przejmuj nieodpowiednich wzorców. Trochę cierpliwości może okazać się zbawienne. Ma to korzystne skutki, albowiem zamiast biec na oślep, zasięgasz odpowiednich informacji od ekspertów, dzięki którym rzeczywiście zaczniesz szybciej zmierzać w kierunku własnego sukcesu.

Także weź pod uwagę to, iż pospiech może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Taka jest prawda.

Nauka słówek

0
Nauka słówek

Język obcy to podstawa. Pracodawcy powtarzają to zdanie jak mantrę. Jednak nie każdy ma styczność od małego z innym językiem niż ojczysty albo brakuje zdolności językowych. Albo po prostu nie chce się przysiąść tę godzinę dziennie. Zwłaszcza gdy wiek szkolny dawno za nami i trochę zapomnieliśmy a trochę wyrośliśmy z tradycyjnej nauki.

1. Jedno słówko dziennie

Metoda stara jak świat ale ciężko się zebrać w sobie. Najlepiej z samego rana albo jeszcze wieczorem przygotować sobie słówko na karteczce. Jeśli pracujemy przy komputerze można napisać na karteczce samoprzylepnej i przykleić w rogu monitora. Jeśli dużo się przemieszczamy, włożyć ją do kieszeni i czytać gdy się przypomni. Jeśli mamy możliwość kilka razy powtórzyć na głos. W domu to samo słówko przykleić w widocznym miejscu. Jeśli pijemy dużo herbaty, zaczepić nad czajnikiem. Albo na lustrze w łazience lub w przedpokoju. Są specjalne mazaki do pisania po szkle, może warto zainwestować w niego i wypisać przed wyjściem to jedno słówko. Niby nic a naprawdę dużo daje.

2. Powtórzyć przed snem

Inną metodą może być przygotowanie sobie listy słówek, na przykład czasowników z odmianą, lub standardową listę i kładąc się już do łóżka przeczytać ją kilka razy na głos. Może być to 5, 10, 50 słówek. W zależności od ilości słówek zmienia się też częstotliwość zmiany listy. 5-10 słówek zmieniamy co tydzień. 50-100 raz na 3-5 tygodnie. Przy takich listach dobrze jest nie wyrzucać poprzednich ale po skończeniu następnej wyciągnąć na dwa dni poprzednią dla przypomnienia. Takie 5-10 minut przed snem nie zaburzy naszego rytmu dnia, ani nie będzie odczuwalne w harmonogramie a pozwoli wzbogacić słownictwo.

3. Wsłuchiwanie się

Jesteśmy otoczeni przez muzykę. Gdy usłyszymy w radio piosenkę w języku którego się uczymy postarajmy się wsłuchać. Dociec o czym śpiewa wokalista. Jeśli nie rozumiemy można sprawdzić w internecie, zawsze któreś słowo wpadnie, albo fraza. Jeśli językiem którego się uczymy nie jest angielski trudno o te piosenki w radio. Ale tu znów przychodzi z pomocą internet. Można tam znaleźć piosenki w każdym języku.

4. Osłuchanie

Jeśli mamy czas, włączmy w telewizji (albo we wcześniej wspomnianym Internecie) program w języku którego się uczymy. Może być w każdej tematyce. Wiadomości, przyrodniczy, krótką pogadankę vlogera na temat który nas interesuje. Na początku będziemy słyszeli bełkot. Ale niech to nas nie zraża! Z czasem zaczniemy odróżniać słowa, słyszeć akcent. Coś się domyślimy, coś z ciekawości sprawdzimy i słówka wpadną do głowy. Gdy mamy już jakaś wiedzę możemy się pokusić o oglądanie seriali lub filmów. Łatwiej będzie oglądając serial w języku którego się uczymy z takimi samymi napisami. Będziemy mogli skonfrontować pisownie z wymową i nauczyć się słów we dwóch płaszczyznach na raz.

5. Mówienie do siebie

Ten paranoiczny odruch może się przydać. Będą w domu bądźmy własnym narratorem. Opisujmy to co robimy. Szybko zauważymy których słów nam brakuje, dla świętego spokoju i sumienia sprawdzimy, powtórzymy. Najlepiej mówić głośno, jeśli nie mamy możliwości chociaż w myślach. I nie chodzi o głębokie przemyślenia dwunastozgłoskowcem. Ale o proste zdania i czynności typu. Wróciłam/łem z pracy do domu. Zamykam drzwi na klucz. Wyrzucam śmieci do śmietnika. Do tej metody dobrze przygotować sobie słownik czy to papierowy czy elektroniczny pod ręką. Położyć na środku stołu żeby nie szukać i nie grzebać na półce z książkami za każdym razem bo to nas po prostu zniechęci.

Nauka słówek w każdej formie jest dobra. Trzeba znaleźć najlepszą dla siebie, albo wypróbować każdą. Najważniejsza oczywiście jest konsekwencja. Ale po początkowych trudach wejdzie przyzwyczajenie w krew i będzie dużo łatwiej. Dużym problemem tez jest wybór słówek do list. Bezsensownym jest otworzenie słownika i nauka od początku. Dobrym wyborem jest lista czasowników nieregularnych. Wtedy mamy dwie a nawet trzy pieczenie na jednym ogniu (czasownik w formie podstawowej i dwie odmiany). Lub też lista 1000 najpopularniejszych słów. Bez znajomości w języku obcym słowa „mrówkojad” poradzimy sobie nawet żyjąc w innym kraju, ale bez słowa „pieniądze” będzie już ciężej. I oczywiście rzecz najważniejsza. Nie zaczynaj od jutra. Zacznij od dziś.