Polki bardzo często sięgają po środki przeciwbólowe. Ból głowy, bolesna miesiączka, czy przykry uraz skłaniają nas do sięgania po te leki. Za każdym razem, kiedy po nie sięgasz, pamiętaj, że ich nadużywanie, a także nieprawidłowe stosowanie może być bardzo niebezpieczne.
Zażywając środki przeciwbólowe, pamiętaj o kilku zasadach, a unikniesz komplikacji zdrowotnych.
Nigdy nie łącz ze sobą różnych leków przeciwbólowych.
Musisz pamiętać o tym, że wiele środków przeciwbólowych to w istocie te sama substancja czynna, ale o różnej nazwie handlowej. Paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, czyli najpopularniejsze substancje przeciwbólowe, występują w kilkudziesięciu różnych lekach. Uważaj, bo przyjęcie kilku różnych tabletek zawierających tę samą substancję, naraz grozi jej przedawkowanie i poważnym zatruciem.
Zachowaj szczególna ostrożność, jeśli stosujesz zioła.
Wiele ziół, z tym samym preparatów ziołowych, wchodzi w niebezpieczne interakcje z syntetycznymi środkami przeciwbólowymi. Może to spowodować bardzo niekorzystne działanie dla naszego organizmu. Na przykład, jeżeli od dłuższego czasu pijesz herbatkę z miłorzębu japońskiego lub zażywasz preparaty go zawierające, unikaj zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak popularny przeciwbólowy ibuprofen, ponieważ może to spowodować poważne podrażnienie żołądka. Kolejną rośliną, której nie można, łączyć z lekami przeciwbólowymi jest Jeżówka purpurowa, czyli Echinacea. Jest ona składnikiem preparatów podnoszących odporność organizmu. Preparatów tych nie wolno łączyć z bardzo często stosowanym na ból, paracetamolem, ponieważ zwiększa to ryzyko uszkodzenia wątroby.
Nie przyjmuj środków bólowych na własną rękę przez dłuższy okres.
Niewiele z nas wie o tym, że bezpiecznie na własną rękę popularne środki przeciwbólowe można stosować zaledwie przez trzy dni. Gdy po tym czasie objawy bólowe nie mijają, nie zażywaj dalej leku, tylko udaj się do lekarza. Może się okazać, że ból jest spowodowany jakimś poważniejszym zachorowaniem, którego zdiagnozowanie odwleka się przez długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych, tym samym przesuwając w czasie rozpoczęcie właściwego leczenia. Ryzykujesz w ten sposób poważnie swoje zdrowie. Nie rób tego.
Miej na uwadze to, że żele i maści przeciwbólowe to także leki.
Często o tym zapominamy. Obecnie wiele osób stosuje żele i maści na bóle mięśniowe i drobne urazy. Bardzo często zawierają one te same lub bardzo podobne substancje czynne co środki przeciwbólowe w tabletkach. Jeśli je stosujesz, nie łykaj dodatkowo tabletek. Maści i żele stosowane na skórę również wchłaniają się do krwi. Stosowane zbyt długo i w zbyt dużych ilościach, nawet same mogą przyczynić się do uszkodzenia nerek i wątroby. Jeśli jeszcze dodatkowo zażywasz doustne środki przeciwbólowe, ryzyko to znacznie wzrasta.
Kolejne, o czym powinnaś zawsze pamiętać to sprawdzenie terminu ważności leku przed jego zażyciem. Zatrucia przeterminowanymi lekami wcale nie należą do rzadkości.
Jeżeli cierpisz na przewlekły ból, udaj się do specjalnej poradni leczenia bólu. Tam specjaliści w sposób profesjonalny pomogą Ci radzić sobie na co dzień z bólem. Warto również zainteresować się naturalnymi metodami leczenia bólu. Wiele z nich jest bardzo skutecznych. Wypróbuj je, zamiast za każdym razem, kiedy boli Cię głowa sięgać po tabletkę przeciwbólową.

www.duzohumoru.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here