CRP

Ostatnimi czasy, w przypadku podejrzenia stanu zapalnego w organizmie wykonuje się CRP zamiast OB. Zastanówmy się skąd ta zmiana i co to jest CRP.
Białko CRP to tzw. białko ostrej fazy. Badanie wysokości tego czynnika wykonuje się z krwi. Ma ono na celu określenie stężenia w organizmie białka C-reaktywnego. Zbyt wysoki poziom tego białka we krwi zazwyczaj świadczy o stanie zapalnym w ustroju.
Białko ostrej fazy lub inaczej białko C-reaktywne to białko, które jest produkowane przez wątrobę w czasie trwającej infekcji w organizmie. Może ono znacznie wzrosnąć w ciągu kilku godzin, nawet do 1000-krotnie w ciągu dnia.
Badanie CRP wykonuje się oczywiście u chorych, w których organizmie stwierdzono lub podejrzewa się stan zapalny. Stan zapalny jest rozumiany przede wszystkim jako infekcja pasożytnicza, bakteryjna, wirusowa czy grzybicza. Badanie stężenia białka C-reaktywnego jest wykonywane także w przypadku monitorowania leczenia wszelkiego rodzaju chorób autoimmunologicznych jak toczeń rumieniowaty, niektórych rodzajów nowotworów, np. białaczka. Jest ono także nieodzownym elementem przy planowanym przeszczepie, zapaleniu trzustki, wątroby, chorobach układu sercowo – naczyniowego. Zazwyczaj badanie zleca lekarz i jest ono nieodpłatne dla pacjenta. Czasem jednak badanie wykonuje się prywatnie i wtedy należy zapłacić za nie około 10-15 złotych w zależności od laboratorium i miejscowości.
Norma dla stężenia CRP we kwi to 0,08-3,1 mg/l. Należy jednak zaznaczyć, że wartość prawidłowa jest inna między innymi u palaczy, osób otyłych i z nadciśnieniem. Wtedy oczekujemy wartości poniżej 10 mg/l.

kosmetomania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here