Smutna dziewczyna z jesienną depresją

Badania naukowe udowodniły, że zmiana pór roku – zwłaszcza przejście z ciepłego, słonecznego lata w ponurą, szarą jesień – ma duży wpływ zarówno na nastrój, jak i zdrowie człowieka. W latach 80. XX wieku oficjalnie wyodrębniono nawet jako jednostkę chorobową depresję sezonową, która ma charakter nawracający w okresie jesienno-zimowym.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest jesienna depresja,
  • jakie są przyczyny i objawy depresji jesiennej,
  • czy istnieją skuteczne sposoby na jesienną depresję.

Jesienna depresja – zwana inaczej sezonowymi zaburzeniami afektywnymi od angielskiego SAD, Seasonal Affective Disorder, (bardzo często używa się również sformułowania depresja zimowa) – cechuje się występowaniem zaburzeń o charakterze depresyjnym w okresie jesienno-zimowym oraz ustępowaniem ich wiosną i latem. Jest to schorzenie występujące w naszej szerokości geograficznej. W strefie okołorównikowej notowane są przypadki zdecydowanie rzadszej depresji letniej, również o charakterze sezonowym.

Depresja jesienna trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, w okresie od września do maja, a jej pierwsze epizody pojawiają się najczęściej u osób między 20. a 30. rokiem życia. Szacuje się, że depresja sezonowa może dotyczyć od 6 do 12% dorosłej populacji. W Polsce mniej lub bardziej nasilonych objawów choroby doświadcza około 10% społeczeństwa.

Jesienna depresja – przyczyny

Wiadomo, że za depresję jesienną odpowiadają przede wszystkim zmiany zachodzące w przyrodzie. Dni stają się coraz krótsze i bardziej ponure, często pada deszcz i wieje wiatr, niewiele jest słońca oraz ciepła. Ma to olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.

Przypuszcza się, że bezpośrednim organicznym powodem występowania depresji sezonowej w naszej szerokości geograficznej jest za mała ilość promieniowania słonecznego docierającego do siatkówki oka. Światło słoneczne działa na mózg przez receptory znajdujące się w gałce ocznej – zmienione w impuls nerwowy trafia ono do określonych struktur nerwowych i wpływa na ich funkcjonowanie. Gdy takich impulsów jest za mało, zaburzeniom może ulegać m.in. praca podwzgórza i szyszynki – organów odpowiedzialnych na wydzielanie hormonów.

Dodatkowo światło słoneczne działa na okołodobowy rytm biologiczny człowieka, regulując okresy czuwania i spoczynku. Jego zbyt mała ilość może prowadzić do rozstrojenia zegara biologicznego, który ma wpływ m.in. na zachodzące procesy fizjologiczne. Wszystko to może się przyczyniać do rozwoju depresji jesiennej.

Jesienna depresja – objawy

Główną cechą jesiennej depresji jest występowanie objawów w okresie jesienno-zimowym i ich samoistne ustępowanie wiosną. Podobnie jak w depresji klinicznej do głównych symptomów schorzenia zalicza się:

  • uczucie smutku,
  • utratę zainteresowań,
  • poczucie beznadziei,
  • niepokoje i lęki,
  • trudności z koncentracją,
  • brak siły do działania,
  • spadek libido,
  • wzmożony apetyt (zwłaszcza na słodycze),
  • wzmożoną stałą drażliwość,
  • bóle głowy,
  • ociężałość odczuwalną w okolicach ramion i nóg,
  • zwiększoną potrzebę snu,
  • wyraźny brak energii.

Sposoby na jesienną depresję

Choć objawy jesiennej depresji często samoistnie ustępują wiosną, to jednak w okresie ich występowania trzeba z nimi walczyć. Diagnostyką depresji, również tej w wydaniu sezonowym, zajmuje się specjalista z zakresu psychiatrii, ale w łagodzeniu objawów choroby mogą też pomóc psychologowie i psychoterapeuci.

Wśród sprawdzonych sposobów na jesienną depresję można wskazać m.in. terapię psychologiczną, podczas której pacjent zbiera informacje o swojej chorobie, uczy się walczyć z lękami, zaburzeniami funkcji poznawczych czy stresem. Pomagają w tym różnego rodzaju techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe czy medytacje.

Pacjentom zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu (zwłaszcza w słoneczne dni), aktywność fizyczną oraz stosowanie prawidłowej diety, bogatej m.in. w składniki ważne dla funkcjonowania układu nerwowego (magnez, witaminy z grupy B, aminokwasy egzogenne).

Dość wysoką skutecznością w niwelowaniu objawów jesiennej depresji cechuje się fototerapia, czyli kontrolowana ekspozycja na emitowane przez specjalne urządzenia światło o natężeniu 2000-10 000 luksów. Środki farmakologiczne w leczeniu depresji sezonowej stosuje się rzadko – jeśli są konieczne, decyzję o ich włączeniu do terapii zawsze podejmuje psychiatra.

Źródła:

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-6de887ce-f6d6-48ce-9ed9-89a175aa9f3d/c/depresja-sezonowa-wybrane-aspekty-diagnostyczne-i-terapeutyczne.pdf

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/157-sezonowa-choroba-afektywna-i-jej-leczenie.pdf

https://www.lundbeck.com/upload/pl/files/pdf/Poradniki/Poradnik_depresjanew.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here