Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?

Napoje izotoniczne dostępne w sklepach wbrew pozorom nie są przeznaczone tylko dla sportowców. Z niewiadomych powodów przywykło się uważać, że to właśnie oni potrzebują ich najbardziej. Tymczasem zawierające elektrolity napoje izotoniczne mogą przydać się każdemu.

Co za dużo to niezdrowo – głosi stare porzekadło. Warto się do niego stosować, bo zawarto w nim dużo prawdy. Napój izotoniczny nie służy do zaspokojenia pragnienia, ale do uzupełnienia elektrolitów. Ich utrata na ogół jest skutkiem zwiększonego wysiłku fizycznego, przyjmowania zmniejszonej ilości płynów, pracy w czasie upałów. Może też być efektem choroby spowodowanej rotawirusem lub pałeczkami salmonelli. Biegunka – bo o niej mowa – może być także skutkiem zatrucia pokarmowego. Jeśli towarzyszą jej wymioty, możemy być pewni, że grozi nam odwodnienie.

Odwodnienie brzmi dość niewinnie, w rzeczywistości jest poważną dolegliwością. Problemem jest nie tyle ubytek wody z organizmu, ile zmniejszony poziom elektrolitów. Elektrolity odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka. Regulują pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego, odpowiadają za prawidłowe natlenienie i nawodnienie organizmu na poziomie komórkowym, a także są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów nerwowych do mózgu.

Nieprawidłowy poziom elektrolitów początkowo objawia się niewinnie, zmęczenie, senność, apatia lub przeciwnie – rozdrażnienie, nerwowość nadmierne pobudzenie – rzadko kojarzone są z niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Niepokój powinny wzbudzić także suchość warg i języka oraz zmniejszona produkcja moczu. Jeśli na tym etapie poziom elektrolitów nie zostanie uzupełniony, pojawi się osłabienie i drżenie mięśni. Kolejnym etapem mogą być zaburzenia pracy serca i omdlenie. W tym momencie konieczne może być nawadnianie pozajelitowe. Jeśli w krótkim czasie nie zostanie udzielona pomoc, może dojść do zawału serca a w konsekwencji do śmierci.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, trzeba przede wszystkim starać się, by do odwodnienia nie doszło. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie około dwóch litrów płynów. Najlepiej sprawdza się woda mineralna bez gazu lub świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Napoje typu coca-cola, napoje gazowane, a także kawa i herbata nie są dobrym sposobem na nawodnienie organizmu. W przypadku konieczności szybkiego uzupełnienia poziomu elektrolitów można sięgnąć po wspomniany wcześniej napój izotoniczny, lub po preparat uzupełniający elektrolity dostępny na stronie www.orsalit.pl. Można go także nabyć bez recepty w aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here