gatunki kawy

Czasami sama myśl o filiżance aromatycznej kawy zachęca do tego, by wstać z łóżka. Ta najbardziej popularna powstaje z ziaren kawowca, jednak nie jest to jedyna roślina, z której produkowany jest napój bogów. Sprawdźmy, jakie rośliny znalazły zastosowanie w produkcji kawy.

1. Ziarna kawowca

Kawowiec to drzewo (krzew) rosnące w klimacie równikowym i subtropikalnym. Jego jagody zawierają w swoim wnętrzu nasiona, które po uprażeniu i zmieleniu służą do przygotowania ciemnego, aromatycznego napoju. Ziarna kawowca zawierają sporo kofeiny, która działa pobudzająco na organizm człowieka. Klasyczna kawa jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, poprawia także pamięć i koncentrację. Nie mogą jej pić dzieci, nie jest także wskazana dla osób cierpiących na nadciśnienie czy wrzody żołądka.

2. Ziarna zbóż

Do produkcji kawy zbożowej używa się uprażonych i zmielonych ziaren takich zbóż jak żyto, jęczmień, pszenica, orkisz, nasiona kozieradki i łubinu. Częstymi dodatkami smakowymi są burak cukrowy, słód jęczmienny, korzeń mniszka, figa i cykoria. Kawa wyprodukowana z ziaren zbóż nie zawiera kofeiny, przez co może być napojem przeznaczonym dla dzieci i kobiet w ciąży. Duża zawartość błonnika pokarmowego wspomaga pracę jelit i hamuje uczucie głodu, a zawarte w zbożach polifenole mają działanie antyoksydacyjne. Kawa ta jest dostępna w postaci napoju instant lub saszetek do zaparzania.

3. Żołędzie

Kawa żołędziowa jest znana w Polsce od co najmniej kilku wieków. Do jej produkcji używa się namoczonych, a następnie uprażonych i zmielonych owoców dębu. Żołędziówka nie zawiera kofeiny ani glutenu, natomiast można w niej znaleźć spore ilości węglowodanów, błonnika, soli mineralnych i witamin z grupy B. Kubek tego napoju może skutecznie zaspokoić głód. Kawa żołędziowa pomaga w schorzeniach układu pokarmowego, takich jak niestrawność, wzdęcia, zaparcia czy biegunki.

4. Nasiona chia

Chia to nasiona szałwii hiszpańskiej, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Nasiona te zawierają spore ilości białka, błonnika, są także dobrym źródłem wielu minerałów takich jak wapń, fosfor, magnez czy żelazo oraz witamin E i B. Ich cennym składnikiem jest także kwas omega-3, jednak ulega on utlenieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Nasiona chia zostają uprażone i zmielone, a smak napoju podkreślony przez dodanie takich przypraw jak imbir, cynamon, kardamon czy goździki. Kawa z nasion chia nie zawiera kofeiny.

5. Nasiona konopi siewnych

Nasiona konopi siewnych są cennym źródłem białka, błonnika, zawierają także żelazo, magnez, mangan, cynk i fosfor. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych ziaren nasiona konopi zostają uprażone, a następnie zmielone i połączone z dodatkami smakowymi takimi jak imbir czy cynamon. Kawa z nasion konopi nie zawiera kofeiny i glutenu. Warto pamiętać o tym, że konopie siewne (w odróżnieniu od konopi indyjskich) są roślinami o śladowej zawartości substancji psychoaktywnych i ich uprawa jest całkowicie legalna.

6. Kłącza topinambura

Topinambur, znany także pod nazwą słonecznika bulwiastego, dotarł do Polski w XVIII wieku, jednak został szybko wyparty przez ziemniaka. Dziś jego zdrowotne właściwości są odkrywane na nowo. Kłącza topinambura zawierają inulinę – węglowodan przetwarzany na fruktozę dobrze tolerowaną przez organizm człowieka. Inulina wspomaga także wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza oraz przyspiesza rozwój bakterii jelitowych, stanowiąc naturalnych prebiotyk. Wyprodukowana ze zmielonych kłączy topinambura kawa posiada niski indeks glikemiczny, dlatego zalecana jest osobom cierpiącym na cukrzycę lub zmagającym się z nadwagą. Zawiera spore ilości krzemu, który wpływa na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz wzmacnia naczynia krwionośne i stawy.

Jak widać wybór jest duży. Znajdzie się coś zarówno dla zwolenników klasycznej kawy jak i dla tych, którzy lubią poznawać nowe smaki. Warto czasami poeksperymentować w kuchni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here