Domowy pupil wnosi do domu radość i miłość. Kochają go wszyscy: od babci, która czasami mu wciska łakocie, przez mamę-panią, która go głaszcze, gdy tylko może, a kończąc na dzieciach, które uwielbiają się bawić z psem. Jednak, niestety, utrzymywanie pupila wiąże się również z pewnymi kosztami oraz zwiększoną koniecznością dbania o higienę, nawet jeśli jesteś z tego typu właścicieli, który nie pozwala psu wchodzić na żadne meble, a tym bardziej spać z Tobą w łóżku.

Wyjmowanie kleszczy

Zachowywanie higieny to nie tylko jednak regularne czyszczenie i odkurzanie mebli oraz mycie podłogi. Pies, który często wychodzi na spacery, może przy okazji któregoś z nich złapać kleszcza. Jeśli pupil ma gładką i jasną sierść, takie monstrum można zobaczyć od razu i je wyjąć, jednak jeśli mamy do czynienia na przykład z West Highland White Terrierem, który ma puszystą sierść, w której może się schować dosłownie wszystko, łącznie z przypadkową kolonią mrówek; wówczas znalezienie kleszcza może być nieco trudniejszym zadaniem.

Najlepiej po każdym spacerze głaskać dokładnie psa, jednocześnie wyszukując, czy nic się do niego nie przyczepiło. Nie musi to nawet być kleszcz, może być chociażby rzep…  Kleszcz ukryty w sierści psa przez dłuższy czas albo oddziałuje na niego negatywnie, wysysając z niego krew, albo przenosi się na ciało ludzkie, gdzie może poczynić znacznie gorsze szkody. Dlatego tak ważne jest nie tylko regularne sprawdzanie psiej sierści, ale i szczepienie pupila przeciwko kleszczom lub zakupienie mu stosownej obroży.

Czesanie psa

Jeśli Twój pies ma puszystą sierść, która może zamienić się w kudły, to jasna oznaka, że należy go czesać. Najlepiej regularnie, przynajmniej raz w tygodniu i ewentualnie po każdej kąpieli, gdy już wyschnie. Wyczesanie psa specjalną szczotką przeznaczoną do jego sierści pozwoli na zgarnięcie kępek włosów z jego ciała, co sprawi, że nie będzie zostawiał aż tak dużo sierści na meblach czy podłodze. Higiena po raz kolejny zachowana!

Mycie psa zimą

Czy deszcz, czy śnieg, pies wraca ze spaceru mokry, albo – co gorsza – wytaplany w śniegu. Jesienią jeszcze zdarza się, że zwierzę zamoczyło tylko łapy, ale zimą z reguły całe ciało jest pokryte śniegiem, który czasami trzeba zdjąć, bo tak przymarzł do psiej sierści. Z reguły jednak, niezależnie od pory roku, często należy czyścić łapy psa ręcznikiem po powrocie ze spaceru. W ten sposób uniknie się zabrudzenia domowej podłogi i jednocześnie zadba się o utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Inną kwestią pozostaje przyzwyczajenie psa do tego typu zachowania – jeśli będziemy jednak nagradzać go za grzeczne podawanie łap do suszenia, powinien z czasem się do tego przyzwyczaić. Jednak uwaga: czasami pies może być na tyle brudny, że będzie wymagał mycia – to zrozumiałe. Jeśli jednak błoto nie przyczepiło się do jego sierści, a biel włosów nie zamieniła się jeszcze w szarość, nie trzeba fanatycznie myć pupila codziennie czy co parę dni. Pies powinien być myty najwyżej raz na dwa tygodnie, jeśli nie rzadziej. Jeśli nie będziesz tego przestrzegała, pupilowi zacznie wypadać sierść.

Szkolenie psa z zachowania

Największy problem z zachowaniem czystości w domu występuje, gdy pies nie jest wytresowany i zdarza mu się okazjonalnie gryźć meble, oddawać mocz tam, gdzie nie powinien, a na próby wykąpania czy wyczesania reaguje nerwowo – czasami nawet szczeka czy próbuje gryźć. Wówczas należy zacząć od rozwiązania problemu z jego zachowaniem.

Jak zachować higienę w domu z psem?

W Internecie są dostępne podstawowe informacje na temat szkolenia psów, jeśli jednak nie zdadzą one egzaminu, warto udać się do profesjonalnego psiego behawiorysty lub oddać psa na szkolenie do jednostki zajmującej się tego typu sprawami. W ten sposób ułatwisz życie nie tylko sobie, ale i zwierzęciu, które nauczy się, czego się od niego oczekuje, co może robić, a czego nie. A przy okazji domostwo będzie wciąż radosne z uwagi na obecność psa, ale jednocześnie znacznie czystsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż do tej pory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here