Jeśli w drogach żółciowych pojawiają się złogi, dochodzi do zachorowania na kamicę żółciową. Jej najczęstszym powikłaniem jest ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które dla zdrowia jest naprawdę niebezpieczne. Jedno oraz drugie daje bardzo podobne do siebie objawy, dlatego trudno jest rozróżnić w pierwszym momencie pojawienie się zapalenia od samej kolki żółciowej. Trzeba jednak zawsze mieć a uwadze, że ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego wymaga interwencji operacyjnej, gdyż zignorowanie tego faktu może zagrać zdrowiu, a nawet życiu.

W jaki sposób dochodzi do zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pojawia się w chwili, kiedy odpływ żółci zostaje zatamowany, a ściany pęcherzyka zostają opanowane zapaleniem, natomiast sam pęcherzyk jest niedostatecznie ukrwiony. Proces zapalny dodatkowo zostaje wzmożony poprzez zbierającą się żółć oraz produkty pochodzące z modyfikacji chemicznych, jakie w niej zachodzą. Dodatkowo pojawia się w nim również wysokie ciśnienie, które może być bezpośrednią przyczyną powstania martwicy, gdyż dochodzi do upośledzenia przepływu krwi wewnątrz błony śluzowej w pęcherzyku. Czasem ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest choroba towarzyszącą innym dolegliwościom, na przykład po oparzeniach, po doznaniu sporych uszkodzeń ciała czy po przebytych operacjach, a także dokucza na przykład cukrzykom.

Co robić w przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka

Jak objawia się ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i jak można je rozpoznać?

Rozpoznanie tego schorzenia nie jest szczególnie trudne, ponieważ pojawia się najczęściej po obfitym oraz ciężkostrawnym posiłku i najczęściej daje o sobie znać bólem odczuwanym z prawej strony, pod żebrem, który najczęściej ma tendencje do promieniowania aż do okolicy prawej łopatki. Ból jest bardzo charakterystyczny i ciężko go przeoczyć, pacjenci określają go jako przeszywający, wyczerpujący, bardzo silny – na tyle, że mogą towarzyszyć mu nawet wymioty. Temperatura ciała, podwyższona do około trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza, również daje znać o dziejącym się stanie zapalnym w organizmie. Ból są w stanie złagodzić odpowiednie środki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, zawierające na przykład papawerynę, hioscynę, drotawerynę, ale również paracetamol czy metamizol. Jeśli ból nie ustąpi po podaniu lekarstw należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim lekarzem, który stwierdzi stan faktyczny pacjenta oraz będzie w stanie zalecić odpowiednie leczenie.

W jaki sposób może być leczone ostre zapalenie woreczka żółciowego?

Najważniejsze w  przypadku zachorowania na zapalenie woreczka konieczne jest przeprowadzenie dokładnego, pogłębionego wywiadu lekarskiego oraz zastosowanie badań palpacyjnych, które dadzą jednoznaczne wyniki oraz pomogą w ustaleniu dalszej strategii postępowania. Często pacjentów udaje się odratować jedynie dzięki stosowaniu bezpiecznego leczenia zachowawczego, jeśli to jednak nie zda egzaminu, konieczne jest wykonanie operacyjnego zabiegu, koniecznego do wykonania najlepiej w jak najkrótszym czasie od wystąpienia dolegliwości bólowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here