Kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach to jeden z ciekawszych zabytków, jakimi może nas oczarować Małopolska. Dlaczego warto tej świątyni poświęcić nieco więcej uwagi?

Powodów, dla których warto zwiedzić tę świątynię, jest wiele. Dzieje tego zabytku sięgają XIV wieku, a dokładniej – czasów króla Kazimierza Wielkiego. To z jego woli w Niepołomicach powstał i zamek, i kościół. Konsekrowana w 1358 roku świątynia to cenny zabytek gotyckiej architektury, którego cenną ozdoba są nieco młodsze kaplice. Z końca XVI wieku pochodzi kaplica południowa, ufundowana przez Jana Branickiego. Jest ona ciekawym przykładem stylu renesansowego oraz obiektem, którego w trakcie zwiedzania kościoła w Niepołomicach z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. W świątyni tej można też zobaczyć ciekawą kaplicę barokową, wzniesioną na cześć Lubomirskich. Ciekawie prezentuje się też gotyckie prezbiterium, w którym można podziwiać malowidła wykonane przez pana Makarewicza w pierwszej połowie XX stulecia. Cudowny obraz, dzieła sztuki, które przedstawiają życie św. Karola Boromeusza – oto kolejne ciekawostki, z jakimi można się spotkać w kościelnym wnętrzu. Całość robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a sam kościół uchodzi za jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w rejonie Krakowa.

Na terenie tak ciekawej krainy, jaką jest Małopolska, nie brak cennych zabytków. Jednym z tych ważniejszych jest kościół parafialny w Niepołomicach, będący miejscem o ogromnej wartości artystycznej oraz historycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here