Coraz więcej sklepów sprzedaje produkty, które mają pasować do stylu vintage. To może być na przykład zawieszka na drzwi, ale też i chlebak. Jednak co to właściwie oznacza, gdy sprzedawca pisze, że „ten produkt będzie doskonale prezentował się we wnętrzu, gdzie panuje styl vintage”? Dzisiaj wyjaśniam, z czym się je vintage i o co w nim chodzi.

Vintage czyli stary?

Styl vintage powstał w dziewiętnastym wieku i od samego początku charakteryzował się tym, że jego miłośnicy sięgali do poprzednich epok w poszukiwaniu inspiracji i stylistyki, którą mogliby się afiszować już współcześnie. Dzisiaj najpowszechniej spotykamy słowo „vintage” przy określaniu ubrań, w przypadku gdy są one już nieco starsze i wyraźnie nie pasują do współczesnej epoki. Możemy także powiedzieć, że takie ubrania są w stylu „retro” – w sumie oba style niewiele się różnią między sobą. Jednak przedmioty charakteryzowane jako vintage zdecydowanie częściej są sztucznie postarzane, a przedmioty retro zazwyczaj po prostu odwołują się do rzeczy, które niegdyś były modne.

Przedmioty vintage

Istnieją także przedmioty utrzymane w stylu vintage, jak na przykład wspomniane chlebaki czy też skrzynki służące do przechowywania różnorakich drobiazgów. W takim przypadku, gdy mówimy o stylu vintage, mamy na myśli z reguły to, że albo są to starsze rzeczy, które nie straciły na jakości, ale noszą ślady upływu czasu, albo wręcz przeciwnie: są to współczesne produkty, ale specjalnie postarzane, aby pasowały do stylu vintage.

Wnętrze vintage

Czym zatem będzie wnętrze stylizowane na vintage? Będzie ono prawdopodobnie wypełnione starymi meblami, które wciąż zachowały swój urok mimo upływu czasu. Tutaj ważna uwaga: czasami niektórzy sądzą, że styl vintage to po prostu stare rzeczy. Coś w tym jest, ale nie do końca: nie powinny to być meble, ubrania czy przedmioty zniszczone, poprute, rozklejone. Owszem, w stylu vintage chodzi o to, aby było staro, ale przede wszystkim – stylowo. To istotna różnica.

Meble vintage

Wracając do meritum, pomieszczenie w stylu vintage może być także wyposażone w zupełnie nowe meble, które zostały postarzone lub w inny sposób wystylizowane tak, aby wyglądały jak relikt poprzedniej epoki. Oczywiście, ponownie: chodzi o to, aby były to stylowe meble, bo o ile wszelkie meblościanki czy inne meble charakterystyczne dla okresu Polskiej Republiki Ludowej można nazwać wyposażeniem z poprzedniej epoki, to niewielu uzna to za stylowe wyposażenie pokoju.

Dlaczego vintage?

We współczesnych czasach coraz więcej ludzi stara się pokazać swoją pozycję społeczną poprzez zakup nowoczesnych mebli i wyposażanie domów głównie w przedmioty charakteryzowane na styl modernistyczny. Skąd w takim przypadku taka miłość do stylu vintage? Może ona być częściowo kontrą wobec popularnego modernizmu na miarę literackiego postmodernizmu, a może też być pewnego rodzaju wyróżnieniem się – być może wielu ludzi stać na nowoczesne meble np. z Ikei, jednak niewielu stać na kupowanie specjalnie postarzanych mebli, które wciąż będą wyglądały stylowo. Być może w tym tkwi sedno popularności, którą osiągnął styl vintage.

A Wy? Co sądzicie na temat stylu vintage?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here