Wśród szeregu dolegliwości narządów płciowych kobiety najczęściej spotykana jest nadżerka. Źródła podają, że co czwarta kobieta miała do czynienia z tą dolegliwością. Wiele kobiet gdyby nie wizyta u lekarza ginekologa, nie miałaby pojęcia o jej istnieniu, ponieważ występuje zupełnie bezobjawowo. Niestety jest też grono kobiet u których z powodu nadżerki pojawiają się nietypowe krwawienia, upławy lub bóle w podbrzuszu.
Co to jest nadżerka szyjki macicy w jaki sposób powstaje i jak można ją leczyć?
Nadżerka szyjki macicy jest niewielką „ranką”, przypominającą w wyglądzie brodawkę, umiejscowioną na ściance szyjki macicy. Nie jest to zmiana nowotworowa. Jednak jeśli nie jest kontrolowana lub w odpowiednim czasie usunięta może zrakowacieć. Wynikiem zaniedbanej nadżerki jest rak szyjki macicy.
Nadżerka może powstać w wyniku zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego pochwy. Niewłaściwe leczenie może doprowadzić do powstania ubytku w tkance nabłonkowej szyjki macicy.
Kobiety które regularnie współżyją są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego u nich istnieje największe ryzyko pojawienia się nadżerki.
Zdiagnozowana nadżerka w pierwszej fazie jest obserwowana przez lekarza. Jeśli po kilku wizytach nie zniknie sama, lekarz podejmie decyzje o konieczności pozbycia się jej.
Jest kilka metod na pozbycie się niechcianej zmiany. Metodą stosowaną na pierwszy ogień jest leczenie farmakologiczne przy pomocy globulek lub maści dopochwowych. Jeśli to okaże się nieskuteczne, to nadżerki traktuje się jak wszelkiego rodzaju brodawczaki czyli zostają one wypalone, tak jak brodawki czy kurzajki.
Wypalanie czyli koagulacja może być wykonana przy pomocy odpowiedniej substancji chemicznej, prądu, laseru lub bardzo niskiej temperatury.
Koagulacja chemiczna wykonywana jest za pomocą odpowiedniego preparatu zakupionego w aptece, zabieg powtarzany jest 2-3 razy.
Elektrokoagulacja czyli wypalenie przy pomocy iskry elektrycznej.
Fotokoagulacja wykonywana jest laserem, a kriokoalgulacja czyli wymrożenie ciekłym azotem.

www.3pytania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here