Wszawica u dzieci – co robić, żeby nie przynieść jej do szkoły

Złapanie wszawicy wiąże się ze sporym dyskomfortem dla dziecka. W miejscach takich jak przedszkole czy szkoła jednak o to nie trudno. Postaw więc na skuteczne leczenie wszawicy – tak aby pozbyć się problemu na dobre i oszczędzić dziecku niepotrzebnych emocji.

Wesz głowowa jest owadem o długości ok. 2-3 mm, żyje kilka tygodni i składa nawet 10 jaj dziennie. Wystarczy kontakt z jednym pasożytem, by w krótkim czasie stać się „właścicielem” sporej kolonii, a nawet źródłem epidemii w otoczeniu. Chociaż wiadomo, że nosicielstwo wszy nie ma nic wspólnego z brakiem higieny, trudno to czasem wyjaśnić dzieciom. Najlepiej po prostu szybko pozbyć się problemu. W leczeniu wszawicy ważny jest czas: im więcej owadów, tym trudniej je pokonać.

Skąd się bierze wszawica u dzieci?

Pasożyt atakuje bez względu na wiek czy długość włosów, ale unikanie niektórych zachowań zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Dochodzi do niego poprzez kontakt z nosicielem bądź jego rzeczami.

Ryzyko jest największe w dużych skupiskach ludzkich, dlatego wszy często pojawiają się u dzieci. Popularne w przedszkolach i szkołach wymienianie się czapkami czy szalikami, pożyczanie sobie szczotek, gumek i spinek do włosów, wreszcie zabawy, które pozwalają na bliski kontakt – nieraz właśnie tak zaczynają się problem.

Wszawica rozwija się też bardzo szybko podczas obozów czy kolonii, a potem przenosi się do szkół. Dzieci nie tylko spędzają większość dnia na wspólnej zabawie, lecz także mieszkają razem. Przesiadują na łóżkach kolegów i koleżanek, czasem korzystają z cudzych ręczników. Warto sprawdzić głowę dziecka zaraz po powrocie do domu, a nie dopiero wtedy, gdy zgłosi dolegliwości.

Jak rozpoznać wszawicę u dzieci?

Jeżeli wszy są już widoczne na głowie, sytuacja jest poważna – musi ich być naprawdę sporo. Poza obecnością owadów, wszawica u dzieci może objawiać się silnym świądem skóry głowy, zaczerwienieniem, a czasem nawet bąblami i obrzękiem. Po ugryzieniu wszy na skórze pojawiają się małe ranki, które swędzą. Miejsca, na które szczególnie trzeba zwracać uwagę, to okolice uszu i karku. Tam jest najcieplej i dlatego najchętniej osiedlają się tam pasożyty. Uwaga, niektóre dzieci nie odczuwają swędzenia, dlatego głowę warto przeglądać także profilaktycznie.

Przy oględzinach głowy dziecka należy wypatrywać również gnid – jajeczek wszy, które są umiejscowione około centymetra od skóry głowy i przytwierdzone do włosa mocną, lepką substancją.

Jak wygląda leczenie wszawicy u dzieci?

Zapomnij o domowych metodach – ich skuteczność jest mocno ograniczona. Aby leczenie wszawicy dało efekty, wystarczy zastosować odpowiedni preparat na wszy, czyli taki, który rozwiąże problem po jednym użyciu. Jest wiele środków, które eliminują dorosłe owady, ale nie zwalczają gnid. Wówczas zabiegi trzeba powtarzać. Przykładem produktu, to preparat, który niszczy wszy we wszelkich stadiach rozwojowych jest np. Parasidose, dlatego wystarczy zastosować go tylko raz. Co ważne: nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka. Można go stosować już od 3. miesiąca życia. Jest bezpieczny też dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Aby mieć pewność, że wszawica nie wróci, profilaktyczne zastosowanie preparatu powinni przejść wszyscy domownicy. Trzeba też odkazić wszystkie przedmioty osobiste, na których mogą bytować pasożyty: zrobimy to za pomocą mrożenia, prania czy prasowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here