Zawał serca i udar mózgu – jak ich uniknąć?

Kto jest zagrożony zawałem serca i udarem mózgu ? Dlaczego powstają i jak ich skutecznie uniknąć? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kto jest zagrożony zawałem serca?

Nie jest tajemnicą, że głównym powodem śmierci na świecie są choroby serca i układu krążenia. W krajach rozwiniętych jest to już 3 w kolejności powód zgonów. Panuje błędny pogląd, że zawał serca dotyczy przede wszystkim mężczyzn i w mniejszym stopniu kobiet.

Ludzie myślą, że kobietom serce odmawia posłuszeństwa tylko w wyjątkowych sytuacjach, z powodu wrodzonych wad serca i otyłości.

Sądzi się, że wśród kobiet to rak, a w szczególności rak piersi jest na pierwszym miejscu. Nic bardziej mylnego. Choroba wieńcowa i jej następstwo, czyli zawał mięśnia sercowego dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Różnica polega jedynie, w jakim wieku następuje on u obu płci.

Faktem jest, że mężczyźni zapadają na choroby układu krążenia w młodszym wieku. Różnice te zacierają się już po 70 roku życia, kiedy to już więcej kobiet umiera z powodu wieńcowej choroby serca niż mężczyzn. Ten problem poważnie pojawia się u nich w okresie menopauzy.

Ponad to kobiety o wiele gorzej przechodzą zawał serca. Statystyki podają, że blisko 2/3 z nich po przejściu zawału serca, nie przeżywa dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy.

Co wpływa na powstawanie ataków serca i udarów mózgu?

W pierwszej kolejności trzeba właśnie zadać pytanie, co jest ich przyczyną? Odpowiedź na to pytanie jest połową sukcesu, drugą połową jest ich wyeliminowanie. Tak można zachować dobre zdrowie na długie lata.

Do czynników zagrożenia należą w szczególności:

• Jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych,
• Brak aktywności fizycznej,
• Życie w permanentnym stresie,
• Palenie papierosów,
• Brak odpoczynku i długiego snu,
• Jedzenie przetworzonych produktów żywnościowych,
• Spożywanie zbyt dużych posiłków,
• Nadmiar soli w pokarmach.

Jaki to ma wpływ na wystąpienie udaru mózgu?

Ogólnie rzecz biorąc przejadanie się, nadmiar soli i brak aktywności fizycznej, powoduje odkładanie się zanieczyszczeń w naczyniach krwionośnych. To z kolei zwężenie naczyń w układzie krążenia, zgęstnienie krwi i podwyższenie ciśnienia.

Wysokie ciśnienie to poważny powód do niepokoju. Grozi bowiem udarem mózgu, który w 20 procentach kończy się wylewem krwi w czaszce. Na dodatek połowa pacjentów niestety zaniedbuje przyjmowanie leków nadciśnieniowych, a od nich zależy ich życie.

Udar mózgu jest 3 główną przyczyną umieralności. Blisko 2/3 osób po przejściu udaru mózgu przeżywa go.

Jednak co to oznacza w odróżnieniu od ataku serca?

W zdecydowanej większości przypadków po udarze mózgu pacjent doznaje trwałego kalectwa:

– problemy z mówieniem,
– chodzeniem,
– czytaniem i paraliżem połowy ciała.

Nie jest prawdą, że dotyczy to wyłącznie osób starszych wiekiem. Połowa chorych to osoby w średnim wieku. Poza tym zawał serca i udar mózgu są od siebie ściśle zależne. Tak więc osoby, które należą do grupy podwyższonego ryzyka wystąpieniem zawału mięśnia sercowego, mogą spodziewać się udaru mózgu, pęknięciu naczyń krwionośnych i wylewu krwi.

Zarówno jedna, jak i druga choroba rozwija się latami. Dzień po dniu i krok po kroku. To przez nieprawidłowy tryb życia (nawyki żywieniowe, używki i brak ruchu) sami nieświadomie narażamy się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. A przecież nie musi tak być.

Jak uniknąć zawału serca i udaru mózgu?

Zawsze najskuteczniejsza jest profilaktyka. Im prędzej zacznie się zapobiegać, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego, bądź wylewu krwi do mózgu. Przede wszystkim trzeba zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia.

Większość ludzi próbuje zmienić swoje życie w Nowy Rok i urodziny. Niestety nie ma dostatecznie silnej woli, aby wytrwać w swym postanowieniu. Lecz najlepszy czas na zmianę swojego życia jest dziś, tu i teraz.

Jaki jest więc skuteczny sposób na atak serca i udar mózgu?

1. Udać się do lekarza specjalisty dietetyka, aby ułożył zdrową dietę.

2. Czytać książki, poradniki i oglądać programy o zdrowiu,
aby zmienić sposób myślenia.

3. Regularnie, codziennie chodzić na minimum 30 – 60 – minutowe spacery.

4. Zacząć uprawiać sport, najlepiej na początek pod okiem trenera
(jazda na rowerze, pływanie, gra w tenisa, bieganie itp.).

5. Każdego dnia wysypiać się i relaksować.

Zawału serca i udaru mózgu, można skutecznie uniknąć. Trzeba tylko zmienić swój tryb życia. Nic nie dzieje się przypadkowo i praktycznie każda choroba bierze się w wyniku naszego nieprawidłowego trybu życia. Nasze życie i zdrowie jest w naszych rękach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here