Czy czekolada jest zdrowa?

Jak wykazują ostanie badania, czekolada jest zdrowsza, niż nam się wydaje, regularne spożywanie, zwłaszcza tej gorzkiej jest wręcz wskazane, aby utrzymać organizm w dobrej formie. Korzystny wpływ na nasze zdrowie ma jednak zjadanie odpowiedniej dawki czekolady o wysokiej zawartości kakao, a nie od razu całej tabliczki mlecznej czekolady z dodatkami, takimi jak ciasteczka czy różnego rodzaju kremy. Sprawdź więc jak jeść oraz jaką czekoladę wybrać, aby wyszła nam ona na zdrowie!

Co sprawia, że gorzka czekolada jest zdrowa?

W skład gorzkiej czekolady wchodzi bardzo wiele cennych składników o udowodnionym, pozytywnym wpływie na nasze zdrowie, wśród tych najważniejszych wyróżnić można m. in. żelazo (wspomagające produkcję krwinek czerwonych), magnez, którego zbyt niski poziom powoduje szybkie przemęczanie się oraz drżenia mięśni, niacyna (to dzięki niej uwalniana jest zawarta w pokarmie energia), a także flawonoidy.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że regularne spożywanie kilku kostek gorzkiej czekolady dziennie zapobiega chorobom serca oraz rozwojom nowotworów, co ma związek z zawartymi w niej przeciwutleniaczami. Dodatkowo ziarna kakaowe to bardzo cenne źródło antyoksydantów, chroniących organizm przez wolnymi rodnikami odpowiadającymi za procesy starzenia. Czekolada poprawia jednak nie tylko naszą kondycję fizyczną, dba również o zdrowie psychiczne, zwiększając poziom serotoniny, odpowiadającej za pozytywny nastrój. Według ostatnich badań prowadzonych na ciężarnych, im również zaleca się spożywanie gorzkiej czekolady, która pozytywnie działa zarówna na kobietę, uzupełniając niedobory magnezu czy żelaza, które są szczególnie odczuwalne w czasie ciąży, jak również dobrze wpływając na rozwój płodu.

Gorzka czekolada chroni też skórę przed promieniowaniem UV, za co odpowiadają zawarte w niej flawonole, według badań przeprowadzonych na grupie ochotników, po 3 miesiącach jedzenia 20 g czekolady dziennie minimalna dawka promieniowania UV, sprawiająca, że skóra staje się zaczerwieniona, zwiększyła się wśród tych osób aż dwukrotnie!

Odchudzanie, a jedzenie czekolady

Według specjalistów nawet będąc na diecie, nie możemy sobie odmawiać drobnych przyjemności, a najlepszą z nich może być właśnie ciemna czekolada, ważne jest jednak to, że musi ona zawierać naprawdę dużą ilość kakao (powyżej 70%), dodatkowo taka czekolada nie powinna zawierać syropu glukozowo-fruktozowego, który jest zdecydowanie bardziej szkodliwy niż zwykły cukier. Co może wielu zaskoczyć, czekolada gorzka może być nawet naszym sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę, co wiąże się z miazgą kakaową, która zawiera bardzo mało tłuszczu, sprawiając, że trzustka nie produkuje nadmiernych ilości insuliny, przez co proces trawienia przebiega wolniej, a my zjadamy o ok. 15% kalorii mniej niż gdybyśmy czekolady nie jedli wcale — dieta nie jest więc powodem, aby odmawiać sobie paru kostek przyjemności dziennie.

Jak wykorzystać czekoladę w kuchni będą na diecie?

Jeżeli jesteśmy aktualnie na diecie i uważamy, że jedzenie czekolady wprost z opakowania, może nas skusić na zjedzenie jej w całości to warto znać kilka innych sposobów na jej wykorzystanie w celu dbania o swoje zdrowie.

Używaj wiórków czekoladowych (samodzielnie przez siebie przygotowanych), które można dodawać do porannego musli czy kawy w pracy – w ten sposób ograniczysz ilość kalorii, ale dostarczysz do organizmu sporą ilość potrzebnych substancji.

Kolejnym pomysłem może być stosowanie kakao w proszku (zawsze wybieraj to prawdziwe, ciemne — zawierające dużo antyoksydantów) — dodawaj je do owsianki czy koktajli na bazie mleka.

Jak widać gorzka czekolada to nie tylko chwila przyjemności — ma ona bardzo pozytywne działania na ludzki organizm (oczywiście, jeżeli jest spożywana regularnie i w odpowiednich ilościach), dlatego nie traktujmy jej tylko i wyłącznie jako zbędnych kalorii, ale wybierając tą prawdziwą, bogatą w kakao sprawmy, aby stała się ona naszym sprzymierzeńcem w walce o wymarzoną sylwetkę oraz zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here