gardło
fot. pixabay.com

Zapalenie gardła, choć niegroźne i nie trwa długo, jest dotkliwą i bolesną dolegliwością. Warto wiedzieć, w jaki sposób łagodzić uciążliwe objawy i jakie mogą być ich przyczyny. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/przewlekle-zapalenie-gardla-poradzic-nawracajacym-bolem-gardla/

Objawy zapalenia gardła 

Zapalenie gardła na ogół nie trwa długo. W większości przypadków jest to 5-7 dni. Pojawia się wówczas zaczerwienienie gardła i silny ból. Możemy odczuwać swędzenie, drapanie, czy nawet nieprzyjemną suchość w gardle. Dolegliwości te są najbardziej dokuczliwe w nocy i nie pozwalają nam zasnąć. Problemem jest również jedzenie, ponieważ większość jadanych na co dzień potrwał podrażnia gardło z powodu swojej temperatury, kwaśności czy ostrych przypraw. W ostrzejszych przypadkach ból sprawia nawet połykanie śliny. Trudność sprawia również mówienie, często towarzyszy mu chrypka.  

Zapalenie gardła mija w ciagu kilku dni. Zdarza się jednak, że stan zapalny utrzymuje się znacznie dłużej bądź powraca regularnie co jakiś czas. Mówimy wówczas o przewlekłym zapaleniu gardła, które wymaga konsultacji lekarskiej, dokładnego przeanalizowania przyczyn w oparciu o badania i wdrożenia stosownej terapii. 

Jak łagodzić ból gardła

Chcąc złagodzić objawy zapalenia gardła powinniśmy przede wszystkim unikać spożywania podrażniających bonę śluzową produktów i napojów.Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, aby błony śluzowe były dobrze nawilżone. Możemy sięgnąć po leki na gardo dostępne w aptece lub zdać się na domowe sposoby. Dobrze sprawdzają się płukanki z naparu z takich ziół jak szałwia, tymianek, rumianek i lawenda. Mają one właściwości antybakteryjne, odkażające i łagodzące. Jeśli odczuwamy silną suchość w gardle, która powoduje bolesne pokasływanie trzeba nawilżyć błonę śluzową gardła i zabezpieczyć ją dodatkowo. Doskonale sprawdza się w tym kapsułka witaminy E, którą powinnismy rozgryźć i połknąć zawartość, wyrzucając osłonkę. Olejek z kapsułki trwale nawilży gardło, a witamina będzie sprzyjała regeneracji błony śluzowej. Jest to skuteczna metoda, ponieważ gęsty olejek nie spływa od razu do przełyku, tylko obkleja delikatnie gardło dając uczucie ulgi. 

Przeczytaj też: http://lapetit.pl/sposoby-na-bol-karku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here