Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Lekko podwyższony poziom cukru we krwi to powszechny problem. Do pewnego czasu możesz go obniżyć sama, bez konieczności zażywania leków.
Prawidłowy poziom glukozy we krwi nie powinien przekraczać 100mg/dl. Jeżeli jest tylko trochę podwyższony, masz jeszcze szansę uchronić się przed cukrzycą. Jak najszybciej wprowadź do swojego życia kilka prostych zmian, a szybko zobaczysz pozytywne efekty.

Przyjrzyj się swojemu sposobowi odżywiania

Zrezygnuj z tłustych dań. Pożegnaj się z tłustymi mięsami i wędlinami. Zastąp je drobiem bez skóry i rybami. Mocno ogranicz też sery żółte, pleśniowe i nabiał. Zawierają one sporo niezdrowych tłuszczów nasyconych. Podobnie postąp z masłem i majonezem. Unikaj smażenia. Naucz się gotować potrawy na parze. Będą pyszne i zdrowe. Zastąp smalec i margarynę oliwą z oliwek. Nie bez powodu mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, którzy spożywają ogromne ilości oliwy z oliwek, cieszą się doskonałym zdrowiem.

Absolutną koniecznością jest ograniczenie cukru w diecie. Nie bój się, nie oznacza to całkowitej rezygnacji ze słodkiego smaku. Zastąp klasyczny cukier stewią lub ksylitolem. Nadają się znakomicie nie tylko do posłodzenia herbaty, ale również do przygotowania pysznych i zdrowych deserów i ciast. Taka prosta zmiana przyniesie wiele korzyści Twojemu zdrowiu.

Jedz więcej surowych warzyw, zwłaszcza tych zielonych. Pokochaj cytrusy. Grejpfrut to wręcz wymarzony owoc, dla osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Sprzyja bowiem jego obniżeniu. Jedz też pomarańcze, cytryny, limonki, kiwi. Postaraj się zdecydowanie ograniczyć tylko te owoce, które są bardzo słodkie na przykład banany czy winogrona.

Zadbaj o prawidłową masę ciała

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak znacznie nadwaga lub otyłość wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Jeśli masz nadwagę, weź się za siebie i zrób wszystko, żeby schudnąć. Już zaledwie 10% spadek masy ciała znacznie obniży poziom glukozy we krwi.

Dlaczego nadwaga i otyłość tak bardzo przyczyniają się zwiększenia ryzyka cukrzycy? Odpowiedź jest prosta. Im więcej masz tkanki tłuszczowej, tym trudniejsze zadanie ma do wykonania Twoja trzustka. Jest mocno obciążona. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie utrudnia działanie insuliny. Nie czekaj biernie, aż rozwinie się u Ciebie cukrzyca. Możesz coś z tym zrobić. Oblicz swoje BMI. Wynik powyżej 25 powinien skłonić Cię do wizyty u dietetyka i na siłowni. Zmierz również swój obwód w talii. U kobiety nie powinien on przekraczać 80 cm. Jeśli u Ciebie jest on większy, jest to sygnał, że cierpisz na tak zwaną otyłość brzuszną. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. Jak najszybciej wprowadź zmiany do swojego trybu życia. Bądź bardziej aktywna.

Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia

Bądź aktywna. Sport to lek uniwersalny, który kompleksowo wpływa na poprawę naszego staniu zdrowia. Dzięki aktywności fizycznej szybciej schudniesz, obniżysz poziom glukozy we krwi, obniżysz poziom cholesterolu, będziesz w lepszej formie i w lepszym nastroju. Warto zacząć od razu. Podczas uprawiania sportu zwiększa się wrażliwość tkanek na działanie insuliny, a intensywnie pracujące mięśnie pomagają spalać glukozę. Nawet jeśli nigdy nie uprawiałaś żadnego sportu, dasz radę. Zacznij spokojnie. Na początek wystarczy 15 minut szybkiego marszu dziennie. Po tygodniu zacznij codziennie wydłużać czas intensywnego spaceru o kolejne 5 minut każdego dnia. Kiedy już nieco przyzwyczaisz się do aktywności fizycznej, sięgnij po więcej. Uprawiaj różne sporty. Najkorzystniejsze dla Ciebie aktywności to jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia kardio oraz ćwiczenia siłowe. Bądź wytrwała i systematyczna. Nie zrażaj się trudnymi początkami. Każdy gdzieś zaczynał. Zobaczysz, już niedługo nie będziesz sobie wyobrażać dnia bez sportu.

Sięgnij po ziółka

Całkowicie zrezygnuj ze słodkich napojów gazowanych. Powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i są przyczyną wzrostu masy ciała. Zastąp je wodą mineralną lub źródlaną oraz ziołowymi herbatkami. Niektóre zioła są bardzo pomocne w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Zaopatrz się w herbatkę z morwy oraz szałwii. Obie są bardzo korzystne dla osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Możesz też popijać miętę.

Zawalcz o swoje zdrowie. Ono bardzo dużej mierze zależy od Ciebie. Zmień tryb życia na zdrowy. Krok po kroku wprowadzaj dobre nawyki. Naprawdę szybko zobaczysz efekty. Jest duża szansa na to, że poziom cukru we krwi wyrówna się i wróci do normy, a Ty unikniesz zachorowania na ciężką chorobę, jaką jest cukrzyca. Bądź zdrowa i ciesz się życiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here