Jak przygotować się do konsultacji online

Konsultacje lekarskie online dla wielu osób stanowią dość ciekawe zagadnienie. I rzeczywiście takie są. Dzisiaj jednak, w dobie pandemii, stają się one w zasadzie podstawowym narzędziem lekarskim. Jak w zasadzie powinniśmy przygotować się do takiej konsultacji online?

Specyfika pracy online

Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze to, że lekarz tutaj ma znacznie bardziej ograniczone możliwości. Trzeba także odróżnić tu konsultację online, która polega np. na wysłaniu dokumentacji i otrzymaniu z powrotem odpowiedzi po przeanalizowaniu wszystkich danych od konsultacji, która będzie polegała na niejako zobaczeniu lekarza w wersji online.

Generalnie takie konsultacje lekarskie on-line niestety wymagają najczęściej nieco więcej czasu. Trzeba mieć na uwadze także to, że lekarz będzie zadawał przeróżne pytania, które czasem mogą nam się wydawać dziwne, jednak on naprawdę będzie wiedział, co robi. Postawienie trafnej diagnozy przez komputer jest znacznie trudniejsze.

Jak się przygotować do konsultacji lekarskiej on-line?

Otóż przede wszystkim, trzeba dokładnie określić, co się dzieje. Na wizycie w gabinecie lekarz ma szansę zaobserwowania wielu rzeczy – tego, jak chodzimy, czy jesteśmy bladzi. Tutaj niestety nie ma takiej możliwości.

Bardzo ważne jest także to, aby przedstawiać w pełni prawdziwe swoje objawy. A zatem, jeśli dzieje się coś z plecami, bolą one nas, to na tyle dokładnie, na ile jest to oczywiście możliwe, trzeba określić, co dokładniej boli, gdzie, jak często, czy ten ból ma znaczne nasilenie, czy nie.

Szczególnie istotne jest właśnie to, aby nie wyolbrzymiać objawów ani też ich nie bagatelizować. Na wizycie lekarz może zaobserwować, czy siadamy inaczej, bo coś nas boli itp. Tu niestety musi on w pełni polegać na naszych słowach.

Czy konsultacje lekarskie on-line zawsze kończą się diagnozą?

Generalnie nie. Czasem jest tak, że konieczna jest wizyta w gabinecie albo też wykonanie dodatkowych badań. Dlaczego tak jest? Otóż postawienie pewnej diagnozy online czasem naprawdę jest niemożliwe. Czasem lekarz musi osłuchać, jaki to jest rodzaj kaszlu, co dokładniej się dzieje, jak reagować i co zrobić w konkretnych sytuacjach. Niektórych instrukcji dla pacjenta także nie da się wysłać internetowo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here