Endometrioza to nic innego jak wszczepianie się komórek błony śluzowej macicy do innych narządów, jest to schorzenie, które coraz częściej jest diagnozowane u kobiet w różnym wieku, a jej objawy nie zawsze są oczywiste.
Objawy i diagnoza
Leczenie endometriozy nie jest wcale prostym zadaniem i powinno być dopasowane do wieku czy stanu zdrowia danej osoby. Zanim jednak o leczeniu może być mowa, najpierw należy odpowiednio zdiagnozować daną osobę. Wśród objawów najczęściej wymienia się: bolesne miesiączki, obfite krwawienia, kłopoty z zajściem w ciążę, bolesne stosunki, a także ból pojawiający się podczas wypróżniania, a czasami nawet ślady krwi w kale lub moczu. Aby stwierdzić endometrium leczenie powinno rozpocząć się od przeprowadzenia odpowiednich badań, jak USG przezpochwowe, wykonać należy też koniecznie badanie krwi, czasami wykonuje się też tomografię komputerową, najbardziej skuteczne będzie natomiast laparoskopowe badanie wnętrza macicy, które pozwoli również określić to, jaka jest ilość wszczepów, a niektóre z nich będzie można nawet od razu usunąć. W trakcie tego badania można też określić stopień endometrium leczenie wówczas będzie zależeć od jego ostatecznego wyniku.
Leczenie – hormonalne czy operacja?
Jeżeli lekarz potwierdzi, że dolega nam endometrioza leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dostosowania metody terapii do wieku pacjentki i umiejscowienia wszczepów, od tego zależeć będą dalsze czynności. Z badań wynika, że zarówno ciąża, jak i menopauza łagodzą przebieg tej choroby, więc bardzo często wywołuje się pseudomenopauzę lub pseudociążę, a wszystko po to, aby obniżyć poziom estrogenów. Czasami zaleca się też antykoncepcję hormonalną, zachodzi wówczas krwawienie z odstawienia i komórki endometrium znacznie rzadziej przemieszczają się poza macicę, niż w czasie okresu. Zdarza się jednak, że z komórek endometrium powstaje torbiel jajnika, wówczas leczenie endometrium polega na operacyjnym usunięciu go, naturalnie z pozostawieniem jajnika, zwłaszcza u młodych kobiet, które planują jeszcze zajść w ciążę. Warto również podkreślić, że leczenie może również ograniczać się jedynie do przyjmowania środków przeciwbólowych, dzieje się tak w przypadkach, kiedy jedyną dolegliwością kobiety jest ból.