wiersz
fot. pixabay.com

Lubisz poezję i czujesz, jak gromadzą się w tobie słowa, myśli, refleksje, ale gdy próbujesz przelać jej na papier, wszystkie umykają? Nie ty jeden się z tym borykasz, to zdarza się wielu.

zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-napisac-wiersz/

Wiersz, żeby w nas dojrzeć potrzebuje czasu. Nie poganiajmy się, nie denerwujmy, tego procesu czasami nie da się przyspieszyć. Jeśli ma to być krótka rymowanka na zadany temat, to wystarczy usiąść i pogłówkować. Wiersz oparty na refleksji potrzebuje czasu i przyjdzie do ciebie sam. 

Jak wspomóc się w procesie twórczym

Najwieksza bolączka naszych czasów jest pośpiech. Pędzimy każdego dnia od punktu do punktu, wykonując kolejne zadania, by pod koniec dnia wylądować w domu bez sił. Czasami takie dni są niezwykle satysfakcjonujące, jeśli robisz coś, co lubisz, kochasz, widzisz w tym sens i czujesz się potrzebny. Często jednak wpadamy w rutynę, w narzucony nam schemat tego, jak powinno wyglądać nasze życie, co powinniśmy osiągnąć, jakie wyznaczniki sukcesu zdobyć. Czujemy, ze wysysa z nas to całe życie, a przecież mamy je tylko jedno. Czy na pewno chcemy przeżyć je na szybko, bezrefleksyjnie?

Filtr użyteczności

Większość naszych decyzji przepuszczamy przez filtr użyteczności. Koncentrujemy się na tym, co przynosi najlepsze korzyści. Podobnie jest z naszymi zajęciami, sposobem spędzania czasu. Każda nasza czynność musi być efektywna, a gdy już się wypalimy, siadamy przed serialem, niezbyt wymagającą rozrywką. Zajęcia rozwijające nasze kreatywne myślenie, naszą twórczość wydają się nam stratą czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić. Czy na pewno? Czy faktycznie warto jest mieć, a nie być? 

Nie zapominajmy o dbaniu o własne wnętrze, o swój rozwój wewnętrzny. To on otwiera nam oczy, pokazuje nowe drogi i inne patrzenie na świat i ludzi wokół. Przeżyjmy życie świadomie i wartościowo. Dajmy sobie czas na myślenie, refleksję. Znajdźmy czas na spacerowanie samotne w cichy, na malowanie, rysowanie, nawet jeśli nie masz talentu plastycznego. I przede wszystkim – czytajmy, czerpmy z mądrości innych, ale też wchodźmy z nimi w polemikę. Wtedy słowa w nas dojrzeją, a wiersz przyjdzie sam. Miej przygotowany notatnik, aby nie umknęło ci żadne słowo. 

Przeczytaj też:http://www.neo-plus.pl/jak-pozbyc-sie-sim-locka-z-telefonu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here