Wiele osób na co dzień doświadcza dolegliwości bólowych lokalizujących się w okolicach karku. Mogą mieć związek ze stresem, z pracą przy biurku, z pracą w pozycji wymuszonej, z nadwyrężeniem struktur układu ruchu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub z niewłaściwym ułożeniem w czasie snu. Ból karku może być także symptomem choroby zwyrodnieniowej.

Jak radzić sobie z ostrym bólem karku?

W objawowym leczeniu ostrego bólu karku można zastosować lek z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) np. deksketoprofen w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 15-20 minutach, więc szybko może przynieść ulgę w bólu

Jak unikać bólu karku?

Częstą przyczyną bólu karku są nasze niewłaściwe nawyki. Warto na co dzień korzystać ze specjalnych poduszek podtrzymujących w czasie snu głowę i szyję. Osoby pracujące przy komputerze powinny zadbać o to, aby fotel zapewniał podparcie dla kręgosłupa i dla głowy oraz o to, aby ekran znajdował się na przeciwko oczu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że gdy się stresujemy, nadmiernie napinamy mięśnie. To również sprzyja bólom karku. Warto wypracować sobie odpowiednią technikę redukcji napięcia. Może to być gorąca kąpiel, masaż relaksacyjny lub wypoczynek w jacuzzi czy saunie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból karku jest bardzo często zgłaszaną dolegliwością i nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.  Nie znaczy to jednak że w każdym przypadku należy go ignorować. Kiedy więc warto wybrać się do specjalisty?

  • kiedy ból wystąpił po urazie lub po wypadku komunikacyjnym
  • kiedy ból dotyczy osoby z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów)
  • kiedy ból jest bardzo silny i utrudnia codzienne funkcjonowanie
  • kiedy stale nawraca lub utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni
  • kiedy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, niedowład kończyn górnych, zaburzenia czucia
  • kiedy dotychczasowe leczenie nie pomaga

Co może dać wizyta u lekarza?

Lekarz podczas wizyty na początku zbiera wywiad. Pyta o charakter bólu, o to w jakich sytuacjach się nasila a w jakich ustaje, jakie metody leczenia były już stosowane i czy były skuteczne. Jeżeli w przeszłości przebyłeś uraz kręgosłupa lub obręczy barkowej, weź ze sobą dokumentację medyczną, może okazać się przydatna. Po uzyskaniu niezbędnych informacji lekarz przeprowadza badanie i zaleca dodatkowe testy. W diagnostyce dolegliwości szyi, karku i obręczy barkowej duże znaczenie ma obrazowanie. Możesz więc spodziewać się skierowania do pracowni radiologicznej na zdjęcie RTG lub na badanie metodą rezonansu magnetycznego. Dokładne ustalenie rozpoznania daje możliwość dobrania skutecznego leczenia. W pewnych przypadkach będzie to fizjoterapia, terapia manualna, terapia punktów spustowych lub masaż. W innych schorzeniach konieczna jest operacja lub farmakoterapia. Czasami wystarcza zmiana codziennych nawyków. Nie należy zbytnio zwlekać ze skorzystaniem z pomocy specjalisty. Przede wszystkim dlatego, że im szybciej poznamy diagnozę, tym szybciej możemy rozpocząć skuteczne leczenie. Ponadto, pewne zmiany patologiczne z czasem się pogłębiają, stają się nieodwracalne i powodują coraz silniejsze dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here