Biegunka u dzieci – jak uniknąć

Biegunka nie musi być objawem poważnego problemu zdrowotnego, ale każda gwałtowna utraty wody u dzieci może być bardzo niebezpieczna. Co robić, by uniknąć poważnych konsekwencji pozornie błahej dolegliwości?

Ciało noworodka w 80 proc. składa się z wody, małego dziecka – w 75 proc. Już odwodnienie umiarkowane (spadek masy ciała o 3–9 proc. starszego) wymaga szybkiej interwencji lekarza, a niejednokrotnie pobytu w szpitalu w celu podania kroplówki. Nasilona lub przewlekła biegunka u dzieci, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej gorączka czy wymioty, może szybko doprowadzić do takiej utraty płynów.

Odwodnienie – jak je rozpoznać

Odwodnienie (nie tylko podczas biegunki) jest niebezpieczne dla zdrowia – utrudnia funkcjonowanie całego organizmu, zaburzając pracę serca i układu nerwowego. Często prowadzi do nagłego spadku ciśnienia, a w skrajnych sytuacjach trwale niszczy nerki.

Każdą biegunkę i podejrzenie odwodnienia u niemowląt lepiej omówić z lekarzem. Dzieci starsze można leczyć w domu dzień czy dwa, starannie je obserwując i pilnując, by regularnie piły. Jeśli stan się nie poprawia, trzeba odwiedzić lekarza. Objawy alarmujące, które wymagają szybkiego kontaktu ze specjalistą, to:

  • zauważalne wysuszenie ust, języka, podniebienia,
  • płacz bez łez, chrapliwy głos,
  • brak moczu przez dłuższy czas lub mocz wyraźnie ciemniejszy,
  • zapadnięte oczy czy ciemiączko (u najmłodszych dzieci),
  • zmiana zachowania – dziecko wyraźnie odmawia jedzenia i picia, jest apatyczne, nienaturalnie senne lub osłabione, bardzo niespokojne.

Biegunka – jak nie dopuścić do odwodnienia?

Uzupełnić płyny, nie prowokując ich dalszej utraty – na tym powinni koncentrować się rodzice podczas biegunki u dzieci. Najbezpieczniej jest podawać czystą wodę niegazowaną. Jeśli dziecko nie chce jej przyjmować, można też spróbować wykorzystać w tym celu przeznaczoną dla dzieci ziołową herbatkę lub napoje z elektrolitami. Te ostatnie pozwolą przy okazji uzupełnić tracone podczas biegunki cenne pierwiastki. Zapytaj farmaceutę o optymalny preparat dla dziecka, który będzie dopasowany do wieku pociechy.

Biegunka – czas ma znaczenie

W aptece warto zapytać o probiotyk na biegunkę, który znacznie skróci czas trwania choroby. Niezależnie od przyczyny biegunki u dzieci, ich naturalna flora bakteryjna w jelitach wymaga przywrócenia równowagi. To nie tylko pomaga pokonać problem, lecz także wzmacnia odporność organizmu.

Active Flora baby zawiera szczepy bakterii, które naturalnie występują w jelitach. Stosowanie tego probiotyku może skrócić biegunkę o nawet 48 godzin oraz wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn i poprawić konsystencję stolca. Dzięki formie kropli jest bezpieczny dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Biegunka u dzieci – co jeść?

Pamiętaj, że lekarze nie zalecają dzieciom głodówek jako sposobu na biegunkę. Oczywiście, nic się nie stanie, jeśli dziecko zje mniej, byle tylko sporo piło. Powinno jednak jeść – ważne tylko, aby do tego nie zmuszać, a zachęcać. Jaka dieta podczas biegunki będzie więc dobrym wyborem? Lekkostrawna i łatwa do połknięcia. Dobrym pomysłem będą zupy: lekki rosołek czy pomidorowa z ryżem nie podrażnią brzuszka, a zarazem dostarczą dziecku kolejną porcję potrzebnych płynów. Do czasu, aż młody organizm nie odzyska równowagi, wyłączmy z jadłospisu surowe warzywa i owoce, a także inne bogate w błonnik produkty, które mogą nasilać dolegliwości. W przypadku wątpliwości związanych z tym, jak powinna wyglądać dieta dziecka podczas biegunki, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here