botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest wykorzystywany w celach estetycznych i medycznych. Samo wstrzyknięcie botoksu jest formą dosyć szybką, dzięki której mnóstwo pań ma możliwość zajmować się wymarzoną, gładką skórą na czole czy wokół oczu. Przeczytaj jak wyglądają zabiegi botoksem i ile należy za ten luksus zapłacić, ponieważ informacje te mogą Ci się przydać.

Zastrzyki z botoksu – na czym polega zabieg?

Funkcjonowanie botoksu to nic innego jak zablokowanie przez toksynę sygnałów nerwowych do mięśni twarzy, których systematyczne kurczenie się odpowiada za powstawanie zmarszczek. Zwłaszcza stosuje się botoks na czoło, prewencyjnie na zmarszczki pomiędzy brwiami, kurze łapki czy pionowe bruzdy wokół warg (tzw. “zmarszczki palacza”). Toksyna nie działa natomiast na zmarszczki spowodowane przez grawitację i zniszczenia słoneczne. Zabiegi botoksem są polecane powszechnie jako remedium na zapobieganie zmarszczkom spowodowanym np. przez liczne marszczenie czoła, palenie czy uśmiechanie się. Sam zabieg wstrzykiwania botoksu trwa tylko kilka chwili a nie potrzebuje zastosowania znieczulenia. Podczas procedury możesz natomiast czuć mały dyskomfort. Efekty nie pojawiają się natychmiast, zazwyczaj należy poczekać na nie od 2 do 7 dni, oraz utrzymują się do 4-6 miesięcy (z czasem można powtarzać zastrzyki jeszcze rzadziej). Do zabiegu nie należy się specjalnie przygotowywać, jednak na tydzień przed dobrze jest odrzucić alkohol, i na dwa tygodnie przed lepiej odstawić aspirynę i niesteroidowe środki przeciwzapalne (np. ibuprofen, naproksen).
Twarz po botoksie wbrew pozorom nie jest cała unieruchomiona i pozbawiona wyrazu. Środek jest wstrzyknięty wyłącznie w określone miejsca.

czy botoks to dobry pomysł i dlaczego

Botoks – ile kosztuje?

Cenniki zabiegów z wykorzystaniem botoksu różnią się w zależności od danego gabinetu. Przykładowo – jeden sposób na kurze łapki czy zmarszczki czoła to koszt ok. 500 zł, na zmarszczki “palacza” – ok. 200-400 zł, ważniejsze są sposoby na zmarszczki szyi – ok. 900 zł. Gabinety oferują także drobne zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, polegające np. na uniesieniu kącików ust czy czubka nosa – owego typu forma to koszt ok. 250 zł. Oczywiście, gdy zdecydujesz się wstrzyknąć botoks w kilkoro miejsc, możesz mieć na rabaty. Lub należałoby? Dla jednych kobiet zmarszczki są jak piętno, inne mają je jak zwykłe następstwo upływu czasu, z którym nie ma sensu walczyć. Decyzja należy do Ciebie – gdy jednak marzysz o botoksie, wybierz sprawdzony gabinet i przed procedurą upewnij się, że w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegów (np. ciąża, karmienie, problemy neurologiczne). Priorytetem zazwyczaj powinno być Twoje bezpieczeństwo.

Botoks w medycynie

Toksyna botulinowa ma zastosowanie w poprawianiu urody, natomiast także w usuwaniu pewnych problemów zdrowotnych: nadpotliwości, dystonii szyjnej, zeza, blefarospazmu (kurczu powiek), chronicznej migreny i nadczynności pęcherza moczowego.

Przeciwwskazania bezwzględne

– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
– nadwrażliwość na tematy środka
– stosowanie środków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna
– miejscowe dolegliwości skóry
– ciąża, czas laktacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here