Co robić, gdy masz upławy? Skuteczne sposoby na walkę z problemem

Upławy to wydzielina z pochwy, której może towarzyszyć świąd, nieprzyjemny zapach oraz dziwne zabarwienie. Najczęściej upławy pojawiają się w czasie infekcji bakteryjnych i grzybiczych — są ich pierwszym objawem. W jaki sposób radzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem?

Zwykła wydzielina czy już upławy?

Sama wydzielina z pochwy jest jak najbardziej normalnym objawem i pojawia się u każdej zdrowej kobiety. Pomaga nawilżać pochwę, jest bogata w pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują prawidłowe PH okolic intymnych, a także chronią przed pojawieniem się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Wydzielina z pochwy jest naturalnie przezroczysta, a w trakcie cyklu miesiączkowego jej kolor może ulegać zmianie i przybierać mlecznobiały odcień — jest to jak najbardziej prawidłowy objaw. Problem pojawia się wtedy, gdy upławy mają inny kolor, np. żółty, brązowy, a nawet zielonkawy, są wyjątkowo gęste, o konsystencji serowatej oraz towarzyszy im swędzenie okolic intymnych i nieprzyjemny zapach.

Jak zaradzić nieprzyjemnym upławom?

Żeby móc skutecznie walczyć z tą wstydliwą dolegliwością, warto najpierw ustalić przyczynę problemu. Twoje upławy są białe i gęste, towarzyszy im silne pieczenie i swędzenie? A może wręcz przeciwnie, są bardzo wodniste? Takie objawy mogą świadczyć o grzybicy pochwy. Nie zwlekaj, jak najszybciej odwiedź gabinet ginekologa, który przepisze Ci środki farmakologiczne, zwalczające grzyby odpowiedzialne za to nieprzyjemne zakażenie. Czekając na wizytę, możesz wspomagać się nasiadówkami z rumianku, które łagodzą podrażnienia. A może dokuczają Ci upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu? To może świadczyć o infekcji bakteryjnej, która jest leczona wyłącznie za pomocą antybiotyków. Jeśli zaś dokuczają Ci upławy o zabarwieniu żółto-zielonym i wyjątkowo ostrym zapachu — mogłaś paść ofiarą rzęsistka – pasożyta. Jak najszybciej udaj się do lekarza i zasięgnij profesjonalnej pomocy.

A może to alergia?
Zwiększone wydzielanie śluzu z pochwy może też być związane z reakcją alergiczną organizmu na jakiś zewnętrzny bodziec. Zazwyczaj alergię okolic intymnych wywołują intensywnie działające kosmetyki do mycia ciała z dużą zawartością detergentów (np. powszechnie używanego SLS lub SLES), a także proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Obawiasz się, że Twoje upławy są wywołane alergią? Zacznij stosować delikatnie działające płyny i żele do higieny intymnej, które pomagają utrzymać prawidłowe PH okolic intymnych. Do mycia okolic pochwy nie używaj tradycyjnych mydeł, żelów pod prysznic oraz płynów do kąpieli, ponieważ mogą one działać drażniąco i powodować nasilenie obfitych upławów o pienistej konsystencji. Pamiętaj też o używaniu hipoalergicznych proszków do prania. Jeśli masz skłonność do pojawiania się upławów, pamiętaj o działaniach prewencyjnych — noś bieliznę wykonaną z przewiewnych, naturalnych materiałów, a w czasie miesiączki unikaj pływania w basenie – nawet jeśli używasz tamponów, to Twoja pochwa jest bardziej narażona na podrażnienia. Więcej informacji na temat upławów znajdziesz na stronie lactovaginal.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here