U nowonarodzonego dziecka mogą wystąpić różnorodne zmiany skórne, z reguły związane są z tym, że zmienia się rodzaj środowiska, w jakim żyje dziecko. Wcześniej maluch cały czas przebywał w wodach płodowych, a po porodzie skóra dziecka „styka się” z powietrzem. Jedną z najczęściej występujących u noworodków zmian skórnych jest ciemieniucha. Czym dokładnie ona jest i jak sobie z nią można poradzić?

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest jedną z łagodniejszych odmian łojotokowego zapalenia skóry głowy. Występuje u niemowląt. Jej głównym objawem jest pojawienie się zmian skórnych, które pokryte są łuską o żółtawym zabarwieniu. Najczęściej występuje na owłosionej skórze głowy. Nieco rzadziej może wystąpić również za uszami oraz na czole, a także na szyi. Zdarzają się przypadki, że ciemieniucha.

Pojawiające się zmiany towarzyszące ciemieniusze nie wywołują boleści, swędzenia, ani nie pozostają po nich blizny.

Czym jest ciemieniucha i jak ją leczyć?

Ciemieniuchy się nie leczy, jednak należy oczyszczać w odpowiedni sposób skórę dziecka z powstałych łusek. Niestety do tej pory wokół usuwania ciemieniuchy krąży wiele mylnych przekonań, które mogą zaszkodzić dziecku. Przy czyszczeniu skóry głowy z łusek ważne jest prawidłowe postępowanie. Przede wszystkim łuski należy zmiękczyć, gdyż ich usuwanie na sucho może być bolesne dla dziecka i pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Do zmiękczenia łusek można stosować oliwkę dla dzieci lub szampon. Jeżeli używamy preparatów aptecznych, należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Jeżeli korzystamy z oliwki dla niemowląt należy ją nałożyć na główkę dziecka przed kąpielą i pozostawić na chwilę. Po tym, jak łuski zmiękną należy je wyczesać specjalną szczoteczką dla niemowląt i umyć dziecku główkę przy pomocy szamponu dla niemowląt. Do pielęgnacji skóry z ciemieniuchą nie należy używać silnych produktów sterydowych czy przeciwłupieżowych. W celu zmniejszenia dolegliwości warto ubierać dzieciom przewiewne czapeczki, które pozwolą skórze oddychać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here