Lato to okres, w którym słońce świeci wyjątkowo mocno. Większość z nas jest zadowolona z tego faktu i korzysta z pięknej pogody. Jednak słońce może zaszkodzić skórze oraz włosom. Z reguły pamiętamy o stosujemy na ciało kremy z filtrami UV, ale zapominamy o ochronie naszych kosmyków przed słońcem. Niestety włosy są bardzo narażone na uszkodzenia, szczególnie te suche i delikatne.

Dlaczego powinniśmy zabezpieczać cienkie włosy latem?

Fryzjerzy i dermatolodzy często ostrzegają, aby latem odpowiednio zabezpieczać włosy. Zaszkodzić może im nie tylko słońce, ale też słona morska woda lub chlorowana w basenie. Takie połączenie ma opłakane konsekwencje i po wakacjach będzie trzeba ściąć włosy. Słońce niszczy aminokwasy i rozrywa niektóre wiązania białkowe, w konsekwencji struktura włosów zostaje osłabiona. W wyniku tego nasze kosmyki stają się matowe, przesuszone, kruche i łamliwe, końcówki zaczynają się rozdwajać, a kolor jest mniej intensywny.

Na szczęście, możemy temu zapobiec. Wystarczy, że będziemy odpowiednio zabezpieczać włosy latem. Jest mnóstwo produktów, które możemy zastosować. Regularnie stosowane preparaty z filtrami pomogą ochronić włosy przed zniszczeniem. Najlepiej wybierać te bez spłukiwania, ponieważ wtedy filtr ochronny utrzymuje się dłużej na kosmykach. Szczególnego zabezpieczenia wymagają włosy cienkie, jasne lub rozjaśnione, gdyż zawierają mniej pigmentów oraz potrzebują więcej nawilżenia.

Jakie preparaty z filtrami do włosów są dostępne na rynku?

Obecnie na półkach sklepowych jest mnóstwo produktów, które pomogą nam chronić włosy przed działaniem promieni słonecznych. Wśród preparatów z filtrami można wyróżnić:

  • Szampony z filtrami
    Głównym zadanie szamponu usunięcie z włosów zanieczyszczeń i łoju. Powinien również wypłukiwać sód i chlor, które najczęściej osadzają się latem na naszych kosmykach. W przypadku cienkich włosów warto wybierać takie produkty, które nie tylko oczyszczą włosy, ale też je zregenerują i nawilżą. Latem najlepiej używać szamponów zawierających filtry UV.
  • Odżywki i maski
    Warto je stosować, aby utrzymać włosy w doskonałej kondycji. Te produkty nawilżają i regenerują, a także nadają objętość cienkim kosmykom. Odżywki powinno się stosować po każdym myciu, a maski 2-3 razy w tygodniu. Użycie tych produktów jest szczególnie ważne w przypadku włosów farbowanych i delikatnych które wymagają odżywienia. Preparaty, poza filtrami UV, powinny mieć w składzie witaminy E i B5. Dzięki temu zabezpieczą włosy przed działaniem promieni słonecznych oraz wygładzą ich powierzchnię. Najlepiej stosować odżywki bez spłukiwania.
  • Mgiełki do włosów
    To najlepsze kosmetyki na lato, warto je mieć cały czas przy sobie. Nawilżą włosy oraz nadadzą im miękkość i sprężystość, a także ułatwią rozczesywanie. Powinno się je rozpylać na całe włosy przed wyjściem na słońce, a będą stanowić doskonałą ochronę. Mgiełki nie obciążą kosmyków, a nawet dodadzą im objętości. Preparaty te zawierają nie tylko filtry, ale też olejki mineralne odżywiające włosy oraz polimery nabłyszczające.

Warto pamiętać, że oferowana skuteczność preparatów z filtrami UV to nie tylko chwyt marketingowy. Te produkty naprawdę odżywią i zabezpieczą włosy. Dlatego warto je regularnie stosować. Dodatkowo na plaży powinno się nosić nakrycie głowy, np. czapkę, chustkę lub kapelusz. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy włosy, ale też unikniemy udaru.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here