Jakie są metody leczenia chłoniaków?

Chłoniaki, w zależności od przebiegu, potrafią znacznie różnić się między sobą. Niektóre wymagają intensywnego leczenia, inne – jedynie obserwacji. Jakie są objawy chłoniaka i jak się go leczy?

Chłoniak to choroba nowotworowa wywodząca się z układu chłonnego. Nowotwór ten może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przypadku przebiegu agresywnego, chory zazwyczaj przez pewien czas pozostaje w szpitalu. Pacjenci z chłoniakiem o przebiegu łagodnym mogą zwykle bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki, uczyć się i pracować.

Objawy chłoniaka łatwo pomylić z… przeziębieniem

Chłoniak charakteryzuje się symptomami, które początkowo łatwo pomylić z objawami przeziębienia lub grypy. Chory może mieć gorączkę o nieustalonej przyczynie, powiększone węzły chłonne, może też odczuwać zmęczenie i ogólne osłabienie. Zdarza się, że pacjentom doskwiera też nocna potliwość oraz kaszel i duszności – zwłaszcza, gdy chłoniak zlokalizowany jest w klatce piersiowej. Chorobie towarzyszy także spadek masy ciała i swędzenie skóry.

Metody leczenia chłoniaka – od obserwacji po chemioterapię i przeszczep

Chłoniaki dzieli się przede wszystkim na dwa rodzaje: chłoniaki Hodgkina i chłoniaki nie-Hodgkina, inaczej nazywane chłoniakami nieziarniczymi. Do chłoniaków nieziarniczych zalicza się m.in. chłoniaki grudkowe, przewlekłą białaczkę limfatyczną, białaczkę włochatokomórkową, chłoniaka Burkitta i szpiczaka mnogiego.

Leczenie chłoniaków w dużej mierze uzależnione jest od typu choroby. Inaczej leczy się chłoniaki łagodne, czyli np. przewlekłą białaczkę limfatyczną, a inaczej chłoniaki agresywne i bardzo agresywne takie jak chłoniaki Burkitta.

Chłoniak o przebiegu przewlekłym, choć często nie jest do końca uleczalny, w trakcie odpowiedniego leczenia nie wpływa znacząco na styl życia pacjenta i w wielu przypadkach – zwłaszcza gdy jest we wczesnym stadium – poddawany jest jedynie obserwacji. Dopiero, gdy choroba zaczyna dawać objawy, rozpoczyna się odpowiednie leczenie.

W przypadku chłoniaków agresywnych konieczna jest inna, bardziej zaawansowana terapia, np. poprzez chemioterapię. Nowoczesne metody leczenia pozwalają na zastosowanie, jednocześnie z chemioterapią, tzw. przeciwciał monoklonalnych. Leki te wiążą się z limfocytami B, z których wywodzi się wiele chłoniaków i niszczą je.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza gdy choroba występuje w jednym rejonie ciała – stosuje się radioterapię. Gdy chłoniaki ulokowane są w narządach, np. żołądku, jelitach, skórze, kościach, jądrach czy jajnikach, często przeprowadza się operację. W sytuacji zaś gdy leczenie, np. chemioterapią, nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się przeszczepienie komórek macierzystych. Więcej informacji o chłoniaku znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/o-nowotworach-krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here