kasza jaglana

Kasza jaglana wraca powoli do łask, ale wciąż nie cieszy się taką popularnością, na jaką zasługuje. A szkoda, bo ma oryginalny smak (choć bywa gorzka, jeśli przyrządzi się ją w nieodpowiedni sposób) i świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. Przede wszystkim zaś warto ją jeść ze względu na wartości odżywcze, a nawet lecznicze.

Kasza jaglana – wartości odżywcze i składniki mineralne Jagły to najstarsza znana kasza. Otrzymuje się ją z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Pod względem wartości odżywczej dorównuje kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

Kasza jaglana – właściwości lecznicze

Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Dlatego warto ją polecić osobom chorującym na celiakię stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar.

Kasza jaglana z piernikowym puree z dyni

Składniki:

1. szklanka mleka krowiego 2% tłuszczu (230 g)
2. 3,5 łyżki kaszy jaglanej (35 g)
3. ½ szklanki puree z dyni (200 g dyni)
4. 1 łyżeczka pestek dyni (5 g)
5. 1 orzech włoski (5 g)
6. ½ łyżeczki ksylitolu
7. ½ łyżeczki masła orzechowego (5 g)
8. Łyżeczka korzenia macy
9. Puree dyniowe: dynie myjemy, kroimy, wydrążamy pestki i pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 st. do miękkości (w zależności od wielkości dyni 30-60 min). Miękką dynie blendujemy na gładkie puree z dodatkiem 1/3 łyżeczki przyprawy korzennej (lub do piernika). Puree dobrze jest przygotować dzień wcześniej.
Kaszę jaglaną przepłukujemy wrzątkiem, następnie dodajemy do mleka i gotujemy na małym ogniu, aż kasza wchłonie większość wody. Następnie zdejmujemy z ognia, dodajemy puree dyniowe, masło orzechowe oraz ksylitom. Dokładnie mieszamy. Kiedy kasza odrobinę przestygnie dodajemy łyżeczkę korzenia macy, mieszamy. Posypujemy posiekanymi pestkami oraz orzechem. Spożywamy po przyrządzeniu.

kasza jaglana z piernikowym puree z dyni przepis

Wartość odżywcza w przygotowanej porcji:

Energia: 360 kcal + 14,5 kcal = 374,5 kcal
Białko: 15,1 g + 0,5 g = 15,6 g
Tłuszcz: 13,7 g + 0,03 g =13,73 g
Węglowodany: 51,7 g + 3 g = 54,7 g
Błonnik: 6,9 g + 0,02 g = 6,92

Ciekawostki

Propozycja ta świetnie nadaje się na jesienne śniadanie dzięki przyprawom korzennym, które mają działanie rozgrzewające. Ponadto jesień to sezon przeziębień i grypy, a kasza jaglana świetnie ściąga śluz oraz toksyny z organizmu. Podana propozycja zapewni energię na cały dzień. Jest źródłem białka, tłuszczu, węglowodanów oraz wielu składników mineralnych i witamin.
zalecana dla osób na diecie redukującej masę ciała oraz na kuracji oczyszczającej.
orzechy włoskie świetnie wpływają na pracę mózgu, zawierają kwas elagowy, który ma działanie immunostymulujące oraz są dobrym źródłem kwasów omega 3, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu.
dynia jest niskokaloryczna, a przy okazji zawiera dużo witamin i składników mineralnych, m.in. beta-karoten, witaminę C, selen, cynk i miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here