Haluksy są chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nią coraz większa ilość osób, głównie kobiet. W większości wypadków deformacja występuje na obu stopach i powoduje ich nieestetyczny wygląd oraz ból. Jak uniknąć tego problemu i radzić sobie, kiedy już wystąpi?
Haluksy często są dziedziczne. Występują w przeważającej części u kobiet, a wpływ na to ma noszenie niewygodnego obuwia. Kobiety notorycznie chodzące w butach na wysokim obcasie obciążające nadmiernie przednią część stopy narażone są na wystąpienie tego schorzenia szczególnie.
Łatwiej zapobiegać niż leczyć, tak więc postarajmy się o to, aby deformacja u nas nie wystąpiła. Przede wszystkim już od dzieciństwa dbajmy o wygodne buty. Zapobiegajmy szczególnie rozwojowi płaskostopia, który potem może spowodować wystąpienie haluksów. Odpowiednie dbanie o stopę w młodym wieku zaprocentuje z pewnością w przyszłości.
Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium wystarczy leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, zmiana wkładek oraz stosowanie specjalnie wyprofilowanego obuwia. Jeśli zmiany zaszły za daleko konieczne będzie leczenie operacyjne. Stosowanie go nie tylko skutecznie zahamuje na trwałe rozwój choroby. Nowoczesne metody nie wiążą się już z koniecznością unieruchamiania stopy w gipsie, a jedynie zastosowania specjalnego, pooperacyjnego obuwia, które już po około pięciu tygodniach pozwoli cieszyć się zdrową i piękną stopą.