napoje energetyczne

Napoje energetyczne to jedne, które tworzą się z wielkiej liczby cukru, przez co zwiększają stopień cukru we krwi. Innymi ważnymi elementami tychże napojów są m.in. tauryna oraz kofeina, które oddziałują pobudzająco na organizm. Napoje energetyczne są przeznaczone dla osób wykonujących krótkotrwały wzmożona aktywność ruchowa oraz umysłowy – sportowców, studentów, klubowiczów. Należy natomiast uważać, bo drinki energetyczne nie zawsze są bezpieczne – związane z alkoholem potrafią spowodować chociażby do śmierci.

Napoje energetyczne – napoje dla sportowców

Zdrowe napoje dla sportowców zawierają potrzebne elementy, które pobudzają komórki organizmu. Bo trening sportowy kosztuje wiele energii, sportowcy winni stale rozszerzać własne konieczności energetyczne. Uprawiając sport, narażamy się na ryzyko odwodnienia oraz utraty istotnych pierwiastków, takich jak sód, magnez oraz potas, które odpowiadają za gospodarkę wodną w systemie. Napoje energetyczne oraz izotoniczne pomagają utrzymać optymalny stopień wody w systemie. Zdrowe napoje energetyczne dla sportowców wykorzystywane są także w celu dotlenienia krwi. Eksperci są zdania, iż zdrowe napoje dla sportowców zawierają elementy w właściwych proporcjach. Należą do nich tzw. biostymulatory (kofeina, guaranina, tauryna, inozytol), które są wywołaniu wzmożonej aktywności. Gdy idzie o napoje energetyczne, to pomagają one koncentrację, zapewniają energii oraz przywracają równowagę wodno-elektrolitową. Należy natomiast pamiętać, iż mają wielkie liczby cukrów, które potrafią zakłócać pewne procesy metaboliczne występujące w systemie. Jeśli więc czujemy się wyczerpani, to w awaryjnej sytuacji możemy wykorzystywać napoje energetyczne. Stosunkowo odpowiedniejsze oraz bardzo przydatne w takich rzeczach są natomiast napoje izotoniczne. Jeśli często uprawiamy sport oraz jesteśmy narażeni na zachwiania równowagi elektrolitowej, winni wypróbować napoje izotoniczne.

jakie skutki ma picie napojów energetycznych

Napoje energetyczne – efekty uboczne dla zdrowia

Napoje energetyczne, choć dla pewnych mają nieocenioną wartość pobudzającą, nie są polecane przez specjalistów żywieniowych, dietetyków oraz specjalistów. Są one niebezpieczeństwo dla zdrowia, a chociażby dla życia człowieka. Energetyki zwiększają ryzyko zawału serca również u kobiet w starym wieku, jak i u ludzi młodszych. Stwierdzono, iż po spożyciu napoju energetyzującego u młodzieży powszechnie są objawy towarzyszące zawałowi, takie jak: kołatanie serca i wymioty. Nadużywanie energetyków przyczynia się także do rozwoju poziomu agresji wśród młodzieży. Odpowiada za to kofeina, której zawartość w energy drinkach jest niezwykle duża, a chociażby przewyższająca możliwości organizmu do poradzenia sobie z taką dawką. Energetyki prowadzą także do nadpobudliwości psychoruchowej, która zaburza koncentrację oraz uwagę. Skutkami częstego sięgania po napoje energetyzujące są kłopoty z zaśnięciem pomimo odczuwanego osłabienia. Energetyki mają wielką liczbę cukru, więc związane z niezdrową, źle zbilansowaną dietą potrafią przyczyniać się do wzrostu próchnicy zębów, nadwagi i otyłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here