Bruksizm

Bruksizm jest patologicznym stanem związanym z nadmiernym tarciem zębów szczęki i żuchwy oraz ich bardzo silnym zaciskaniem. Pojawia się przede wszystkim w nocy. Nieleczony może prowadzić do pogłębiania schorzenia, a także wystąpienia innych dolegliwości.

Przyczyny bruksizmu

Przyczyny wystąpienia bruksizmu mogą być bezpośrednio związane z nieprawidłowym uformowaniem zgryzu lub nieodpowiednimi protezami, co sprzyja pocieraniu zębów. Bardzo ważnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia tego schorzenia jest przewlekły stres. Bruksizm czyli zgrzytanie zębami może wynikać z towarzyszącego napięcia w codziennym życiu oraz stanów lękowych. Problem ten może pojawić się u osób szczególnie wrażliwych na działanie stresorów. Zgrzytanie zębami jest także jednym z objawów zakażenia pasożytniczego – owsicy.

Powikłania nieleczonego schorzenia mogą być bardzo nieprzyjemne dla pacjenta. Długotrwałe zgrzytanie i tarcie zębami przyczynia się do uszkodzeń i pękania szkliwa oraz jego nadwrażliwości. Znacznie zwiększa się ryzyko miejscowych zakażeń, które w niektórych przypadkach rozprzestrzeniają się na inne okolice. Nieprawidłowe, silne ruchy tarcia oraz zaciskania powodują stany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych, co może być związane z postępującymi zmianami patologicznymi. Rozwijające się zwyrodnienie prowadzi do ograniczenia motoryki oraz dużego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. W skrajnych przypadkach dochodzi do znacznego utrudnienia w przyjmowaniu pokarmów. Obserwuje się zwiększone napięcie mięśni w okolicy żuchwy i karku. Mogą pojawić się również krwawienia dziąseł na skutek uszkodzeń mechanicznych. Nieprawidłowościom tym nierzadko towarzyszy przewlekły ból głowy.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu opiera się na wyeliminowaniu czynnika psychicznego jakim jest stres. Niestety metody związane z psychoterapią oraz przyjmowaniem leków uspokajających zazwyczaj nie zapewniają wystarczającego rezultatu. Pomoce może być zastosowanie specjalnej szyny relaksacyjnej. Zakładana do snu ma na celu odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe i zmniejszyć dolegliwości. Taka szyna wykonywana jest przez protetyka na podstawie uzyskanego wcześniej wycisku. Dodatkowo zaleca się wykonywanie codziennego masażu napiętych mięśni, co ułatwia ich rozluźnienie.

Innowacyjną metodą walki z patologicznym zaciskaniem zębów jest zastosowanie toksyny botulinowej – popularny botoks. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji przy użyciu strzykawki z cienką igłą w wybrane obszary, co powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowego i porażenie wiotkie mięśnia. Dzięki temu obserwuje się osłabienie skurczu oraz zmniejszenie dolegliwości. Toksyna podawana przez specjalistę zapewnia bezbolesną i bezpieczną aplikację z uzyskaniem zadowalających efektów, które utrzymują się przez około 6 miesięcy. Zaleca się wykonywanie powyższego zabiegu dwa razy w roku z jednoczesnym użytkowaniem szyny relaksacyjnej przez pierwsze dwa lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here