Soczewki kontaktowe korekcyjne - rodzaje i jakie wady wzroku leczą?

: Soczewki kontaktowe o mocach korekcyjnych to wygodny i skuteczny sposób leczenia takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność, starczowzroczność. Podstawowe rodzaje soczewek to: soczewki toryczne, sferyczne, progresywne.

Soczewki kontaktowe o mocach korekcyjnych – jak działają?

Soczewki kontaktowe, np. marki Ultraflex, to sposób na skuteczną korekcję różnych wad refrakcji oka, pod warunkiem, że zostały one dobrane w gabinecie okulistycznym. Na podstawie badania wzroku jest możliwa precyzyjna ocena stanu zdrowia oczu, rodzaju występującej wady, a także stopnia jej natężenia, aby móc dobrać odpowiednie parametry soczewek. Szkła kontaktowe, niezależnie od przeznaczenia, dostępne są zarówno w wersji miesięcznej, jak i jednodniowej.

Soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu

Do leczenia astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, nazywane również cylindrycznymi. Wada wzroku, w większości przypadków, wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki, która zamiast być idealnie okrągła, przypomina bardziej spłaszczoną piłkę do rugby. Strefa optyczna soczewek kontaktowych torycznych ma różną moc łamiącą światło, dzięki czemu promienie świetlne dostające się do wnętrza oka, ogniskują się w prawidłowy sposób, tym samym skutecznie wyostrzając wzrok.

Soczewki sferyczne do korekcji daleko- i krótkowzroczności

Daleko- i krótkowzroczność korygują soczewki sferyczne. Dalekowzroczność to wada refrakcji oka, która występuje, gdy promienie światła dostające się do oka załamują się za siatkówką, zamiast  (jak w przypadku zdrowego oka) na siatkówce. Przypadłość skutecznie korygują soczewki sferyczne o mocach dodatnich. Z kolei szkła kontaktowe ujemne skutecznie wyostrzają wzrok, gdy promienie światła załamują się przed siatkówką, czyli w przypadku krótkowzroczności.

Soczewki progresywne do korekcji starczowzroczności

Starczowzroczność korygują soczewki progresywne, nazywane również multifokalnymi. Są one wykonane z krzywizn o różnorodnych mocach, przez co zapewniają komfortowe i przede wszystkim ostre widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki progresywne zapewniają również wygodne i płynne przenoszenie wzroku między różnymi obiektami, bez uczucia dyskomfortu. Szkła kontaktowe multifokalne mogą również nosić osoby, u których wykryto astygmatyzm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here