Stomatolog Gdynia – czym się zajmuje?

0
1139

Lekarz stomatolog i lekarz dentysta to funkcjonujące powszechnie nazewnictwo. Oznaczają one osobę, która ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny jednej z polskich uczelni wyższych, medycznych. Lekarz ten zajmuje się leczeniem chorób związanych z zębami, przyzębiem i jamą ustną, ale także profilaktyką. Szukając dobrego stomatologa w Gdyni, warto wiedzieć jakie istnieją specjalizację i kogo dokładnie potrzebujemy.

Rodzaje specjalizacji

Wielu z nas wizyta u dentysty kojarzy się z plombami, wyrywaniem zębów, leczeniem próchnicy czy leczeniem kanałowym. Jest to jednak bardzo uproszczony podział. Specjalizacji jest mnóstwo począwszy od ortodoncji, stomatologii dziecięcej, zachowawczej przez chirurgię stomatologiczną i szczękowo-twarzową po periodontologię,endodoncję czy protetykę. Także szukając odpowiedniego stomatologa w Gdyni należy zagłębić się w specjalizację i wybrać odpowiedniego lekarza pod kątem dolegliwości. Częste wizyty kontrolne i prawidłowa higiena jamy ustnej powodują, że dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą w porę zareaguje lub skieruje do odpowiedniego specjalisty. 

Częstotliwość wizyt

Przy braku odczuwalnych dolegliwości regularne kontrole i profilaktyka powinny odbywać się co najmniej dwa razy w roku. Badania pokazują, że Polacy chodzą do dentysty zbyt rzadko oraz w momencie, gdy pojawia się ból. A wtedy zazwyczaj jest już dosyć późno. W związku z tym leczenie może być zdecydowanie dłuższe, trudniejsze i kosztowniejsze. Dentystów w Trójmieście jest bardzo dużo, najłatwiej wyszukać go poprzez wyszukiwarkę wpisując: stomatolog Gdynia, bądź inne interesujące nas miasto. Z usług można korzystać prywatnie bądź na ubezpieczenie zdrowotne. W tym drugim przypadku należy sprawdzić, czy interesujący nas zabieg jest refundowany. W wielu przypadkach szybszą i bezpieczniejszą opcją jest wizyta prywatna. 

Najczęstsze choroby i zabiegi

Choroby z zakresu stomatologii, z jakimi można spotkać się najczęściej to wszelkiego rodzaju choroby próchnicowe zębów, bóle i zapalenia dziąseł, erozja szkliwa, afty czy nowotwory jamy ustnej. Natomiast zabiegi, jakie wykonuje najczęściej dentysta w swoim gabinecie to między innymi usuwanie zębów stałych i mlecznych (np. słynne “zęby mądrości”, leczenie próchnicy, kanałowe, chirurgiczne leczenie chorób przyzębia, leczenie złamań w obrębie żuchwy, rekonstrukcja tkanek miękkich, płukanie kieszonki dziąsłowej. Wiele chorób powodowanych jest przez niewłaściwą higienę jamy ustnej oraz niewłaściwą dietę, jednak sporo chorób jest genetycznie uwarunkowanych jak np. paradontoza czy skłonność do próchnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here