Trądzik to problem kojarzony głównie z wiekiem dojrzewania. Niestety, nie tylko nastolatki cierpią z powodu problemów z cerą. Dla wielu dojrzałych osób zmorą okazuje się trądzik różowaty – poważny problem dermatologiczny, pojawiający się najczęściej u osób pomiędzy 30-40 rokiem życia. W jaki sposób można walczyć z tą przypadłością? Czym właściwie jest trądzik różowaty?
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to choroba skóry o charakterze przewlekłym, która objawia się powstawaniem grudek, krost oraz zmian przerostowych. Problemom tym dodatkowo towarzyszą inne uciążliwe objawy – zaczerwienienia, rumień oraz „pajączki”, będące niczym innym, jak poszerzonymi naczynkami krwionośnymi. W poważniejszych przypadkach osoby dotknięte tą formą trądziku muszą się też borykać z takimi problemami, jakimi są obrzęki twarzy. Innymi problemami, które mogą towarzyszyć zmianom trądzikowym, są problemy z podrażnionymi spojówkami oraz nadwrażliwość na światło.
Skąd biorą się problemy z trądzikiem?
Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest sporo. Wiadomo, że jasna karnacja oraz cera naczynkowa są czynnikami sprzyjającymi takim problemom, wiadomo również, iż wśród pacjentów borykających się z trądzikiem różowatym dominują kobiety. Jak radzić sobie z tą przypadłością?
Jak pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty to problem przewlekły, zatem leczenie polega w tym przypadku głównie na łagodzeniu objawów. Co można zrobić, by minimalizować dolegliwości związane z tą przypadłością? Podstawa to styl życia. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym powinny unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz zbyt długiego przebywania na słońcu. Rezygnacja z alkoholu oraz ostrych przypraw – oto kolejne zasady, o których należy pamiętać. Ważną rolę odgrywa tu również codzienna pielęgnacja skóry, a przede wszystkim kosmetyki, które są w jej trakcie wykorzystywane. Delikatne preparaty, przeznaczone do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym – oto podstawa. Unikać należy z kolei tych kosmetyków, w których znajduje się alkohol oraz substancje zapachowe. Mogą one podrażnić skórę i sprawić, że problemy z trądzikiem jeszcze bardziej się nasilą.