Każdy z nas ma swoje prawa, które należą nam się od urodzenia. Nie trzeba na nie ani pracować ani zasłużyć. Asertywność zapewnia nam rozwój praw osobistych, tak aby w każdej sytuacji, w której się znajdziemy nasza godność osobista nie została naruszona.

Prawa asertywne potrzebne są do zachowania naszej intymności, indywidualności, do zaspokajania naszych pragnień. Mamy prawo układać sobie stosunki z innymi ludźmi tak jak chcemy, mamy prawo do wyboru decyzji zgodnie z naszymi przekonaniami.

Asertywność daje nam prawo do bycia sobą. I jest to najważniejsza norma życia społecznego jaką reguluje umiejętność bycia asertywnym. Często mamy problemy z kontaktami z innymi ludźmi, boimy się iść do urzędu, odezwać w towarzystwie. Czujemy się wyalienowani poza obszarem własnego domu. Boimy się, że nie zostaniemy zaakceptowani przez innych ludzi. Zachowując prawo do bycia sobą w każdej sytuacji, mając świadomość tego, że mamy takie same prawa w społeczeństwie i w kontaktach z ludźmi jak inni, zyskamy na własnej wartości. I nie będziemy już mieć problemów z wyjściem z domu, nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, z załatwianiem spraw w urzędach. Kurs asertywności pomoże nam odzyskać umiejętność bycia sobą i akceptowania siebie, swoich błędów i sukcesów w sposób, który pomoże nam rozwijać swoja osobowość.

Masz prawo do robienia tego co chcesz, jeśli nie narusza to praw innych;
Masz prawo do asertywnego zachowania, nawet, jeśli zraniłbyś inna osobę, pod warunkiem, że nie jesteś agresywny;
Masz prawo do dokonywania wyborów;
Masz prawo do myślenia o sobie dobrze;
Masz prawo do zmiany;
Masz prawo do informacji;
Masz prawo do odmawiania;
Masz prawo do niezależności;
Masz prawo do swobodnego wyrażania opinii;
Masz prawo do szacunku i godnego traktowania;
Masz prawo nie być asertywnym;
A przede wszystkim masz prawo do bycia sobą, pamiętając jednocześnie, że inni tez maja takie prawa.

gpmapa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here