astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa, astma bronchitowa) to przypadłość, która charakteryzuje się napadami duszności wydechowej, powstającymi wskutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Etiologia dychawicy oskrzelowej jest w nadmiernej reaktywności oskrzeli na elementy. Jest ona powiązana ze stanem zapalnym w drogach oddechowych, w wyniku czego dochodzi do syntezy związków odpowiedzialnych za skurcz oskrzeli: prostaglandyny, leukotrieny, histaminy i innych. Patogeneza astmy oskrzelowej jest wartościowa, we zależności od procesów, które wykonują rolę pierwszoplanową.

Astma oskrzelowa – etiologie

Osoby mające na astmę oskrzelową powszechnie narzekają na rozmaite choroby uczuleniowe, takie jak:
•katar sienny,
•pokrzywka,
•dolegliwość oskrzelowa,
•obrzęk Qunickego.
Najpopularniejszą etiologią astmy oskrzelowej są uczulenia. Zachorowanie na astmę oskrzelową może nastąpić m.in. pod wpływem uczulenia na zapachy, potrawy czy artykuły. Do elementów alergennych, które wywołują ataki astmy oskrzelowej, uznawane jest także białko bakterii.

jak sobie poradzić z astmą oskrzelową

Charakteryzuje się inne typy astmy oskrzelowej:

1.Astma oskrzelowa zewnątrzpochodna – dolegliwość polega na wnikaniu alergenów zwłaszcza drogą wyziewową, zatem ataki astmy wywołane są przez alergeny wziewne. Astmę atopową charakteryzuje się zwykle w dzieciństwie przy dodatkowej obecności nadwrażliwości w rodzinie.
2.Astma wewnątrzpochodna – w wzrostu tej choroby wielkie znaczenie nadaje się zakażeniu bakteryjnemu i wirusowemu oskrzeli. Dolegliwość przejawia się zazwyczaj po 35. roku życia, ma rozwój uporczywy, a rokowanie jest gorsze aniżeli w astmie zewnątrzpochodnej.
3.Astma indukowana – choroba jest wywołana przez kwas acetylosalicylowy. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i pewne środki przeciwzapalne, m.in. indometacynę, mefenamidzę, pyralginę, fenoprofenę i ibuprofen powoduje, że w krótkim czasie po ich przyjęciu następuje napad astmy, z towarzyszącym łzawieniem i katarem.

Astma oskrzelowa – diagnostyka i leczenie

W celu wykrycia czynnika wyzwalającego astmę oskrzelową składa się próby ekspozycyjne wziewne z podejrzewanymi alergenami. W poznaniu różnicowym należy wziąć pod rozwagę te choroby, podczas których duszność jest objawem dominującym.
Analizowania diagnostyczne astmy oskrzelowej obejmują:
•Spirometria – badanie wykonywane za pomocą spirometru, określające pojemność oddechową płuc.
•Badanie PEF (szczytowy przepływ wydechowy).
•Prowokacyjne testy wziewne.
•Badanie radiologiczne klatki piersiowej.
•Stopień swoistych przeciwciał w surowicy krwi.
Astma oskrzelowa powoduje wielki dyskomfort życia, często jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu, jednak bardzo rzadko prowadzi do zgonu. Leczenie astmy oskrzelowej polega szczególnie na leczeniu stanu zapalnego. Takie działanie jest długie i zależy od poziomu intensywności choroby. Środki przeciwzapalne stosowane są szczególnie w ochronie napadów astmy oskrzelowej.
Leczenie napadów astmy polega na stosowaniu środków rozkurczających oskrzela. Środki wykorzystywane są w postaci wziewnej, co minimalizuje pojawienie się efektów ubocznych ogólnoustrojowych. Wyłącznie w groźnych wypadkach astmy oskrzelowej wykorzystywane są środki w formie pigułek, iniekcji lub wlewów dożylnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here