podologiczny-zabieg

Okres wakacyjny jest czasem, kiedy często odsłaniamy nasze stopy, ponieważ chodzimy w sandałach bądź klapkach. Wielu z nas dopiero wtedy zaczyna zwracać uwagę na to, jak stopy wyglądają. Bywa, że widok nie jest zbyt piękny, gdyż rozmaite odciski albo kurzajki na pewno nie dodają uroku naszym stopom. Mało osób pamięta, że takie zmiany nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także zagrażają naszemu zdrowiu.

Jakie są przyczyny powstawania tego typu zmian na stopach?

Zdecydowanie bardziej powszechnie pojawiają się odciski, a winą należy obarczyć zwłaszcza niewygodne i niedopasowane buty. Szczególnie kobiety wydają się być niezwykle narażone na odciski. Niekiedy wystarczy kilka godzin w wysokich szpilkach, aby problem zaistniał. W przypadku niektórych osób przyczyny tkwią w nadwrażliwości stóp, np. na określony rodzaj materiału albo kształt obuwia. Bardzo często odciski pojawiają się i to nawet w wygodnych butach, kiedy chodzimy intensywnie przez cały czas. Ten problem dobrze znają miłośnicy pieszych, górskich wędrówek. Trzeba jeszcze dodać, że przyczyny mogą tkwić w schorzeniu zwanym płaskostopiem podłużnym oraz poprzecznym.

Z kolei kurzajki są następstwem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Trudno jednoznacznie ustalić ryzyko powstania takich zmian u określonej osoby, aczkolwiek jedną z głównych przyczyn będzie osłabienie układu immunologicznego, a także uszkodzenia naskórka w wyniku skaleczenia, otarcia bądź pęknięcia.

Co robić, kiedy zauważymy odciski lub kurzajki na stopach?

Niektóre odciski mogą po kilku dniach samoistnie zniknąć, ale nie jest to regułą. W przypadku kurzajek w ogóle nie ma co liczyć na to, iż problem sam zniknie. Warto podkreślić, że samodzielne usuwanie tego typu zmian może zakończyć się rozwojem stanów zapalnych, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty, jakim jest podolog. Jeżeli mamy kłopot ze znalezieniem takiego lekarza, to możemy wspomóc się wyszukiwarką podolodzy.pl, gdzie znajdziemy namiary na gabinety podologiczne w konkretnym mieście.

podolodzy

Podolog usunie kurzajki lub odciski, ale przede wszystkim zajmie się ustaleniem przyczyn powstania takich zmian. To jest kluczowa kwestia, ponieważ bez odkrycia przyczyn problem będzie się nieustannie pojawiał. Co ważne, dobrze skorzystać z pomocy specjalisty w miarę wcześnie, aby nie doprowadzić do stanów zapalnych. Tak się też składa, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym szybciej będą efekty. Zazwyczaj potrzeba kilku, a w skrajnych przypadkach kilkunastu wizyt, aby pozbyć się kłopotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here