Biżuteria ma znaczenie. Symbolika kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne są magiczne – wiedzieli o tym już starożytni, których fascynowały mieniące się kryształy o niezwykłych kształtach. Wykonywane z nich talizmany uzdrawiały, chroniły przed nieszczęściami, a nawet przyciągały uczucie. Choć dziś nikt już nie przypisuje kruszcom nadnaturalnych mocy, ich symbolika nadal nie jest nam obojętna podczas zakupu biżuterii. Wybierając pierścionek czy naszyjnik z kamieniem, przekazujemy zakodowane kulturowo komunikaty.

Rubin, ametyst, kwarc różowy: kamienie miłości

Podarowanie bliskiej osobie kamienia szlachetnego może być równoznaczne z wyznaniem miłości. Zakochanie symbolizują kruszce o czerwonej i różowej barwie. Rubin – zwłaszcza ciemny – oznacza namiętność, dojrzałe i silne uczucie, natomiast kwarc – nieśmiały poryw serca, który jednak domaga się zauważenia. Za kamień szczęśliwych małżeństw uchodzi ametyst, a beryl według dawnych wierzeń potrafi pogodzić skłócone pary.

Szafir dla błyskotliwych, agat dla przywódców

Kamienie szlachetne dobiera się również do charakteru osób, którym mają być podarowane. Takie talizmany nie tylko podkreślają indywidualność, lecz także mają wzmacniać pozytywne cechy. Życiową mądrość i inteligencję akcentuje szafir o barwie głębokiego błękitu. Topaz pozwala wydobyć czar i zapewnia siłę przebicia, dlatego uważa się go za kamień szlachetny przeznaczony dla tych, którzy wykonują zawody zaufania publicznego – dziennikarzy, polityków, prawników, a także nauczycieli. Agat wzmacnia zdolności przywódcze i pomaga zachować upór w dążeniu do celu. Bursztyn zaś to świetny wybór dla osób o pogodnym usposobieniu, towarzyskich, otaczających się przyjaciółmi.

Diament, brylant… doskonałość!

Wśród szlachetnych kruszców nie ma sobie równych ten najcenniejszy, król kamieni – diament, a w zasadzie brylant, który powstaje w wyniku odpowiedniej obróbki (oszlifowania) diamentu. Zasługuje na miano doskonałego dzięki okrągłemu kształtowi i krystalicznej czystości, w której – zgodnie z najstarszymi podaniami – można rozpoznać samego siebie oraz otaczający świat. Na biżuterię z diamentem często decydują się pary, które rozpoczynają wspólne życie, gdyż symbolizuje on wieczność. Jest chętnie wybieraną ozdobą pierścionków zaręczynowych, a coraz częściej także obrączek ślubnych. Obrączki z tym kamieniem szlachetnym tworzą najlepsi jubilerzy, wykonujący swoją pracę ręcznie. Dzięki ich staraniom powstają prawdziwe perły sztuki złotniczej, np. http://www.lamarqueuse.pl/obraczki-slubne/z-diamentami. Brylanty wspaniale wyglądają zarówno w połączeniu ze złotem, jak i ze srebrem – każdemu modelowi pierścionka potrafią nadać niepowtarzalnego charakteru dzięki majestatowi, jaki w sobie skrywają. Ważne jest jednak to, że nie tylko podkreślają podniosłość najważniejszego w życiu wydarzenia – obrączki z brylantami na zawsze zatrzymują w sobie magię złożonej przysięgi. W sferze symbolicznej diamenty są oznaką nieustającego, niezniszczalnego i perfekcyjnego uczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here