Biżuteria z perłami w ostatnich latach staje się jednym z modniejszych prezentów wybieranych na różne okazje. Wraz ze zmianą, która zaszła w naszym kraju na przestrzeni ostatniego trzydziestolecia, odeszły do lamusa przesądy i zabobony, a perły zaczęły być doceniane jako wyznacznik klasycznej, ponadczasowej elegancji, przeciwstawianej ślepemu naśladownictwu czasem kiczowatym trendom w modzie. Mają one jednocześnie wiele atrybutów charakteryzujących idealny upominek dla kobiety: przekazują uczucia, mogą być ekskluzywne i niepowtarzalne. Jako prezent bywają niespodziewane i zaskakujące. Zaświadczą o dobrym guście ofiarującemu podarunek, a w pewnych wypadkach o tym, iż darczyńca włożył w wyszukanie upominku wiele serca.

Jak wybrać perły aby nasz prezent był wyjątkowy?

Jeśli chcemy, aby nasz podarunek należał do tych długo wspominanych, zadajmy sobie na wstępie trud poznania pereł. Nie kupujmy na ślepo, postarajmy się dowiedzieć o tym jakie gatunki tych kamieni dostępne są na rynku, czym się różnią, ile mogą kosztować, ale przede wszystkim – co jest wyznacznikiem ich piękna. Ułatwi nam to znacząco zakupy, a wiedza, którą pochwalimy się osobie obdarowanej zaświadczy o naszym zaangażowaniu w kupno prezentu.

Po drugie – poświęćmy trochę czasu na wyszukanie biżuterii z pereł naprawdę pięknych. Większość z kupujących nie zdaje sobie sprawy z tego, iż podstawową cechą nadającą perłom wyjątkowy urok i świadczącą o ich wysokiej jakości jest ich połysk. Skąd zresztą mieliby to wiedzieć, skoro w sklepach jubilerskich dominują perły owego połysku niemal pozbawione. W takiej sytuacji znalezienie np. kolczyków z perłami o wyjątkowej jakości wymaga trochę wysiłku, ale z drugiej strony jeśli uda nam się znaleźć taki upominek, z pewnością stanie się on przedmiotem zachwytu zarówno osoby, która ją otrzyma, jak i jej najbliższego otoczenia. Czy można sobie wyobrazić lepszy prezent niż obiekt komplementów otoczenia?

Biżuteria z pereł – naszyjnik, bransoleta, a może kolczyki?

Odpowiadając na to pytanie zastanówmy się przede wszystkim jakie ozdoby nosi osoba, którą zamierzamy obdarować. W niektórych przypadkach możemy bowiem popełnić faux pas: jeśli na przykład pani nie ma przekłutych uszu, to niezależnie od tego jak piękne będą perły, kolczyki jako prezent będą nieporozumieniem.

Naszyjnik z pereł jest prezentem bardzo bezpiecznym. Jeśli będą to kamienie wysokiej klasy, to podarunek taki zachwyci każdą kobietę. Najłatwiej kupić naszyjnik dla młodej i szczupłej dziewczyny – tu odpowiednie będą każde, nawet bardzo drobne perły. Dla tęższych lub starszych pań wybierzmy naszyjnik z pereł większych.

Nie każda kobieta nosi bransolety, zatem bransoletka z pereł nie zawsze stanie się trafionym prezentem. Pamiętajmy, że ten rodzaj biżuterii przyciąga wzrok ku dłoniom, jeśli zatem pani ma kompleksy na punkcie swoich dłoni, prezent w postaci bransoletki z pereł niekoniecznie będzie dobrym pomysłem.

Perłowe kolczyki będą znakomitym prezentem, pod warunkiem, że pani, której zamierzamy je wręczyć, w ogóle kolczyki nosi. Pod względem łatwości wyszukania wysokiej jakości pereł, kolczyki mogą być zakupem, który sprawi nam najmniej kłopotu.

Równie łatwym w zakupie i bezpiecznym upominkiem będzie zawieszka – nawet pojedyncza perła na prostym uszku może być  zachwycającym upominkiem jeśli perła ta będzie naprawdę wyjątkowa.

Nie na każdą okazję nadaje się prezent w postaci pierścionka z perłą. Po pierwsze pierścionek wręczamy zazwyczaj ukochanej osobie, po drugie tego typu podarunek może być odebrany niezgodnie z naszą intencją. Jeśli z panią, którą chcemy obdarować pierścionkiem nie pozostajemy w związku małżeńskim i nie zamierzamy składać jej propozycji ślubu, pomyślmy raczej o innego rodzaju biżuterii.

A może komplet?

Jeśli wiemy, że prezent w postaci perłowej biżuterii przypadnie do gustu osobie, którą zamierzamy obdarować, zastanówmy się nad zakupem gotowego kompletu. Jest to podarunek bardziej uniwersalny, a poszczególne jego części pani wykorzysta przy różnych okazjach. W zależności od okazji i wybranej do niej garderoby jednego dnia założy do kolczyków z pereł naszyjnik, innego dnia perłową bransoletkę. Zakup w komplecie oszczędzi jej też możliwych problemów ze skompletowaniem podobnej biżuterii – w komplecie dostaniemy zazwyczaj perły o dopasowanym gatunku, odcieniu, kształcie i połysku. Przy tak ubogiej ofercie w naszych sklepach i stale pogarszającej się jakości późniejsze dobranie pasujących kamieni może często być problematyczne.

Już wkrótce zaczniemy myśleć o kupnie prezentów świątecznych – perłowa biżuteria to doskonały pomysł, szczególnie jeśli włożymy w to trochę serca. Może warto pomyśleć o tym już dziś?

Artykuł partnera.