Niewyraźne widzenie z oddali, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia rzeczy z bliska, to objawy krótkowzroczności. To często występująca wada wzroku, zwłaszcza u osób pracujących przed komputerem. Metody na poprawę jakości widzenia u krótkowidzów to: soczewki kontaktowe, okulary bądź zabieg chirurgii frakcyjnej.
Krótkowzroczność – objawy, charakterystyka
Krótkowzroczność, nazywana inaczej miopią, to wada wzroku, która jest wynikiem nieprawidłowego kształtu gałki ocznej. W krótkowidza promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką zamiast – jak w zdrowym oku – na siatkówce. Powoduje to niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia rzeczy z bliska. Charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest nienaturalne przybliżanie przedmiotów, by móc np. przeczytać, co jest na nich napisane. Osoby z miopią widzą gorzej po zmroku, często mrugają, trą oczy, a czasem mogą odczuwać bóle i zawroty głowy. Kontaktowe soczewki na krótkowzroczność to jedna z metod korekcji wzroku i poprawy jakości widzenia.
Metody poprawy jakości widzenia – soczewki, okulary o mocach ujemnych
Metodą korekcji krótkowzroczności jest zastosowanie tradycyjnych okularów bądź soczewek o wklęsłych szkłach rozpraszających o mocach ujemnych, oznaczonych symbolem minus. Powodują one, że światło ogniskuje się prawidłowo, czyli na siatkówce, co automatycznie poprawia jakość widzenia. Pierwsze szkła kontaktowe powinien dobierać okulista, po przeprowadzaniu badania wzroku, by określić natężenie wady. W trakcie wizyty specjalista wytłumaczy jak zakładać i zdejmować soczewki, a także opowie o ich pielęgnacji.
Leczenie krótkowzroczności – soczewki na noc
W leczeniu małej i średniej krótkowzroczności (od 1 do 5 dioptrii) u dzieci i młodzieży stosuje się metodę ortokorekcji, czyli specjalne soczewki, które zakłada się tylko na noc. Szkła kontaktowe powodują, że zmienia się kształt przedniej części rogówki. Efekt ostrego widzenia utrzymuje się przez cały dzień po zdjęciu soczewek.
Laserowe leczenie krótkowzroczności
Jakość widzenia u krótkowidzów można poprawić za pomocą zabiegu chirurgii frakcyjnej. Zabieg można jednak wykonać tylko u osób dorosłych, u których wada wzroku jest ustabilizowana. Za pomocą wiązki lasera modeluje się kształt rogówki, aby przywrócić całkowitą ostrość widzenia.
Jak ograniczyć rozwój krótkowzroczności?
W celach profilaktycznych bądź ograniczających rozwój zaistniałej już wady wzroku, należy przestrzegać kilku prostych nawyków, np. spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Pracując przed komputerem, dobrze jest robić sobie przerwy. Wystarczy na kilka minut odwrócić wzrok od monitora, przejść się po pokoju czy wyjrzeć przez okno. Warto także zadbać o odpowiednią odległość ekranu komputera od oczu, która powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów.