Ból podczas stosunku - jak sobie z nim poradzić?

Dyskomfort i ból w czasie stosunku są dolegliwościami, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają osiągnięcie spełnienia i satysfakcji przez partnerów. Czy mogą być powodem rozpadu związku? Specjaliści twierdzą, że seks ma ogromne znaczenie dla człowieka, dlatego coraz więcej osób decyduje się na leczenie bądź rozstanie w wyniku problemów ze sferą intymną.

Problemy ze współżyciem mogą powodować poważne nieporozumienia i kłótnie, czego efektem jest nawet rozpad związku. Podstawą jest uświadomienie sobie sytuacji oraz dojście do porozumienia w kwestii dalszego leczenia bądź rezygnacji z relacji. Najtrudniejsza jest tu rozmowa z partnerem. Utwierdzenie w przekonaniu, że faktycznie problem istnieje może mieć różne konsekwencje. Jednak należy pamiętać o tym, że zdrowie powinno być postawione na pierwszym miejscu.

Kolejnym ważnym krokiem jest wizyta u specjalisty. Lekarz doradzi oraz pomoże w poradzeniu sobie z dolegliwościami związanymi z bólem oraz dyskomfortem w czasie współżycia. Zaleci odpowiednie preparaty i rozwieje wątpliwości związane z ewentualnymi przyczynami zaburzeń.

Ból w trakcie seksu jest nazywany dyspareunią. Dysfunkcja może pojawić się u mężczyzn i kobiet. Głównymi przyczynami są infekcje, niewystarczające nawilżenie, uczulenia, choroby czy czynniki psychiczne. Dodatkowo niewystępowanie wilgotności w pochwie jest spowodowane najczęściej brakiem podniecenia, co z kolei wiąże się ze źle przeprowadzoną grą wstępną, przemęczeniem czy zbyt dużym stresem.

Brak chęci do współżycia może także wystąpić po porodzie. W inny przypadku ma znaczenie wiek, nadmierny wysiłek, gospodarka hormonalna czy może być efektem chemioterapii. W przypadku problemu z nawilżeniem pochwy można zapobiegać stosując preparaty na bazie wody albo gliceryny. Warto wiedzieć, że należy stosować tutaj odpowiednią higienę, bez której suplementy nie będą przynosiły oczekiwanych skutków.

W przypadku kobiet ból podczas stosunku pojawia się przy chorobie zwanej endometriozą. Natomiast uczulenia przejawiają się zazwyczaj pieczeniem. Alergia może się pojawić w skutek prania w nieodpowiednim proszku, stosowania źle dobranego płynu do higieny intymnej, irygacji pochwy czy lateksem.

Zaburzenia psychiczne są związane z pochwicą. Objawia się ona kurczeniem mięśni wokół otworu pochwy, co przeszkadza, a często i uniemożliwia wprowadzenie do niej członka. Najczęstszą przyczyną pochwicy jest molestowanie seksualne.

Ból może się szczególnie uzewnętrzniać przy zbyt głębokiej penetracji. Główną przyczyną jest tu anatomia, która w niektórych pozycjach wywołuje ból i dyskomfort. Natomiast w przypadku mężczyzn problemem jest stulejka albo krótkie wędzidełko. Ból podczas głębokiej penetracji może być także spowodowany zapaleniem przydatków.

Jak zapobiegać? Przede wszystkim nie można ignorować objawów. Należy przerwać stosunek i opisać sytuację partnerowi. Następnym krokiem jest wizyta u specjalisty. Lekarz wskaże odpowiednią terapię oraz sposób, w jaki należy uprawiać seks. Więcej na ten temat na hydrovag.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here