Jak rozpoznać infekcję intymną?

Infekcje intymne to problem, o którym większość z nas nie chce rozmawiać. Jest to na tyle wstydliwa dolegliwość, że czasami boimy się iść do lekarza. Czekamy aż samo przejdzie albo radzimy się słynnego „doktora Google” w nadziei, że nasz problem rozwiąże się sam – bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy na leki. Oczywiście takie myślenie może nas doprowadzić do poważniejszych problemów. Jak rozpoznawać infekcje?

Rodzaje infekcji

Infekcje intymne to bardzo powszechne zjawisko. Problemy tego typu dotyczą ponad połowy kobiet. Wyróżniamy dwa główne rodzaje infekcji – zakażenia pochwy oraz zapalenia układu moczowego. W przypadku dolegliwości związanymi z pochwą, możemy mieć do czynienia z zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi, mieszanymi oraz z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym.

Co powinno nas zaniepokoić? Objawy infekcji

Przede wszystkim najczęstszymi objawami infekcji są zaczerwienienia, obrzęki, świąd oraz pieczenie.Objawy oczywiście zależą od tego, z jaką infekcją mamy do czynienia.

W przypadku typowych objawów zapalenia układu moczowego pojawia się ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, konieczność częstszego lub natychmiastowego oddawania moczu, a także bóle w dolnej części brzucha.

Najczęstszym objawem infekcji pochwy są upławy. Aby jednak rozpoznać konkretny typ infekcji, musimy zwrócić uwagę na charakter upławów, a także na poziom pH pochwy.

Objawy infekcji pochwy

  1. Zakażenia drożdżakami (grzybica pochwy). Najbardziej prawdopodobne symptomy choroby to: świąd; białe, gęste oraz grudkowate i bezwonne upławy; zaczerwienienie warg sromowych, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Poziom pH pochwy w przypadku tej infekcji może być normalny – od 3,8 do 4,5.
  2. Zakażenia bakteryjne. Upławy mają kolor biało-szary, mają również „rybi” zapach i są obfite. pH wynosi wówczas od 4,5 do 7. W przypadku tego typu infekcji, równie dobrze objawy mogą się w ogóle nie pojawić.
  3. Zakażenia pierwotniakami (rzęsistkowica). Prócz podstawowych objawów jak świąd, pieczenie oraz częste i bolesne oddawanie moczu, pojawia się także ból przy stosunku. Upławy mają nieprzyjemny zapach, są pieniste, a ich kolor jest żółto-zielony. Może pojawić się także ból lub zaczerwienienie miejsc intymnych. W przypadku podejrzenia rzęsistkowicy, powinniśmy od razu udać się do lekarza. Choroba ta może powodować różne powikłania (przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza), a nawet niepłodność. Leczeniu zostanie poddany również nasz partner seksualny. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się antybiotyki doustne lub dopochwowe zawierające klindamycynę i metronidazol.

Leczenie infekcji

Przede wszystkim powinniśmy przywrócić równowagę mikroflory pochwy. Najprostszym sposobem jest przyjmowanie probiotyków, które wspomagają produkcję „dobrych” bakterii. Leczenie poszczególnych infekcji zależy od ich rodzaju. Przykładowo jeśli mamy do czynienia z rzęsistkowicą, będziemy musieli przyjmować antybiotyki zawierające metronidazol przez ok. tydzień.

Pamiętajmy również, by dbać o higienę intymną przy pomocy przeznaczonych do tego płynów o neutralnym pH.

Więcej informacji o infekcjach okolic intymnych oraz innych dolegliwościach, znajdziecie na stronie: piramidazdrowiaintymnego.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here