Choroba wieńcowa

Jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia, a brak odpowiedniego leczenia może w jej przypadku prowadzić do tragicznych konsekwencji. Choroba wieńcowa to poważny problem. Jak z nim walczyć?

Na czym polega choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to schorzenie, które zaczyna się od procesu związanego z odkładaniem się blaszek miażdżycowych w naszych tętnicach. Efektem tego jest coraz mniejsza ilość tlenu, który – transportowany przez krew – trafia do serca. Ponieważ tętnice wraz z rozwojem choroby tracą swą elastyczność, problemy ze zdrowiem stają się coraz silniejsze. Takie objawy, jak bóle w klatce czy duszności nie mogą być lekceważone. Skutkiem braku podjęcia odpowiednich kroków może być przecież zawał serca lub udar mózgu. Ponieważ choroba wieńcowa jest poważnym zagrożeniem, profilaktyka staje się w jej przypadku wyjątkowo ważna.

Najważniejszy jest zdrowy styl życia

W przypadku choroby wieńcowej profilaktyka jest wyjątkowo ważna. Stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia może przynieść nam wiele korzyści i sprawić, że choroba ta nie będzie stanowiła dla nas większego zagrożenia. Ważna jest tu stała opieka medyczna, o której powinny pamiętać przede wszystkim osoby starsze. Ważna jest tez systematyczna aktywność fizyczna, dzięki której można wzmocnić serce oraz uchronić się przed rozwojem miażdżycy. Lekka dieta to kolejna kwestia, o której nie można zapominać. Pamiętajmy, by z tłuszczem i solą postępować ostrożnie oraz o tym, by możliwie jak najczęściej sięgać po te produkty, które są cennym źródłem błonnika.

Jakie badania można wykonać?

Profilaktyka to przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wykonywanie odpowiednich badań w chwili, gdy zaczynają się pojawiać problemy ze zdrowiem. Badania takie zleca lekarz po rozmowie z pacjentem oraz po wykonaniu podstawowych badań. Jednym z najważniejszych badań jest EKG, czyli zapis elektrycznej czynności serca. Takie badanie pozwala w porę wykryć takie nieprawidłowości, jak zaburzenia rytmu pracy serca czy problemy związane ze zbyt małą ilością tlenu docierającego do serca. Kolejne badanie, które może dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia, to próba wysiłkowa. Pozwala ona sprawdzić, jak w czasie ćwiczeń funkcjonuje nasze serce oraz jaki wpływ na jego pracę ma podejmowany przez nas wysiłek fizyczny. Profilaktyka w przypadku tych osób, u których istnieje podejrzenie zwężenia tętnic, może tez polegać na wykonaniu koronografii.

Choroba wieńcowa – jak można ją pokonać?

Leczenie choroby wieńcowej jest możliwe, choć jego skuteczność zależy od wielu czynników. Jednym z tych najważniejszych jest oczywiście czas, jaki minął od pojawienia się pierwszych problemów do podjęcia leczenia. Im szybciej przeprowadzona zostanie odpowiednia terapia, tym lepiej dla chorego. A jakie metody leczenia mogą być stosowane?

W walce z chorobą wieńcową można korzystać m. in. z leków obniżających poziom cholesterolu. W przypadku dusznicy stosuje się z kolei leki, które mają obniżać ciśnienie i zwalniać tętno. W leczeniu farmakologicznym stosowane mogą być także azotany, które mają rozszerzać naczynia krwionośne oraz zwiększać dopływ krwi do serca. W bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędne staje się już leczenie operacyjne. Tu zabiegiem bardzo często wykonywanym jest wszczepienie by-passów, czyli pomostowanie aortowo-wieńcowe. Innym zabiegiem, który wykonywany jest dość często, jest angioplastyka tętnic wieńcowych. W tym przypadku wykorzystywany jest specjalny balonik, który za pomocą cewnika wprowadzany jest do tętnicy, a następnie – napompowany. Taki zabieg pozwala na rozszerzenie tętnicy oraz na poprawę stanu chorego pomimo tego, że balonik musi zostać wkrótce wyciągnięty z tętnicy.

Zdrowy styl życia oraz systematyczne wykonywanie badań to podstawa, na której opiera się profilaktyka w przypadku choroby wieńcowej. Pamiętajmy, że jest ona poważnym zagrożeniem dla naszego życia, zatem jej pierwszych symptomów nie wolno lekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here