Choroby odbytu

Schorzenia odbytu uchodzą za bardzo dokuczliwe i przede wszystkim wstydliwe, dlatego wielu pacjentów zgłasza się z nimi do lekarza specjalisty dopiero w momencie, gdy ich stan nie pozwala im w miarę normalnie funkcjonować. Schorzenia końcowego odcinka przewodu pokarmowego są w ten sposób bardzo rzadko rozpoznawalne w odpowiednim czasie. Zlekceważenie tego problemu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ może ono prowadzić do kilku poważnych komplikacji. Choroby odbytu z reguły mają do siebie bardzo zbliżone objawy. Najczęściej przybierają one formę pieczenia oraz swędzenia odbytu, często pojawia się zaparcia oraz krwawienie. Wielu chorym doskwiera też uczucie niepełnego wypróżnienia.
Jedną z najczęściej dolegliwości odbytu są niewątpliwie hemoroidy. Choroba ta polega na mechanicznym uszkodzeniu błony śluzowej wyścielającej odbyt. Podstawowym objawem jest tutaj ból odbytu, który ma miejsce podczas defekacji. W tym czasie charakterystycznym objawem jest pojawienie się krwawienia w odbycie. Krew jest też widoczna w stolcu. Do pojawienia się tej choroby sprzyja nadmierny wysiłek fizyczny, czy też siedzący tryb życia. W przypadku kobiet przyczyną inną choroby, jaką jest szczelina odbytu może się okazać poród odbywający się siłami naturalnymi oraz seks analny. Szczelina odbytu jest chorobą, która może przebiegać w formie ostrej lub przewlekłej. Leczenie ostrej formy polega na utrzymywaniu regularnego rytmu wypróżnień oraz zażywaniu środków mających za zadanie zmiękczanie stolca. Chory powinien stosować również leki miejscowo znieczulające, które jednocześnie powodują rozszerzanie się naczyń. Środki te najczęściej występują w postaci czopków. Odmiana przewlekła szczeliny jest znacznie poważniejszym zagrożeniem, dlatego tutaj często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Ropień okołoodbytniczy to kolejna choroba dotykająca tę część ludzkiego ciała. Ropień jest specjalnym terminem medycznym określającym zbiornik, który zawiera zakażoną treść. Ropień okołoodbytniczy jest spowodowany przede wszystkim chorobami zakaźnymi jelit. Może być też spowodowany różnego rodzaju urazami mającymi miejsce w okolicach odbytu. Czasem przyczyną stają się też operacje, których przedmiotem były końcowe odcinki przewodu pokarmowego. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia jest pojawienie się guzku w bezpośredniej okolicy odbytu. Pojawia się też silny ból oraz narastająca gorączka. Zauważalne stanie się też zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu.
Leczenie ropienia odbytu wymaga udania się do szpitala. Tam przeprowadzana jest specjalna terapia polegająca na nacięciu ropnia, tak aby zakażona treść mogła wyciec. Kolejnym etapem leczenia jest zastosowania antybiotykoterapii. Zlekceważenie objawów powoduje kolejne powikłania. Jednym z nich jest przetoka odbytu.
Najgroźniejszą chorobą dotykającą odbyt jest rak, który atakuje jednocześnie jelito grube. Może się okazać konsekwencją zakażenia wirusem HIV czy też uprawianiem seksu analnego. Ryzyko zachorowania jest większe u palaczy.

niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here