Co pomoże na bolące gardło

Syropy, tabletki do ssania, aerozole, lizaki dla dzieci – trudno samodzielnie ocenić, co rzeczywiście zadziała. Czym różnią się produkty na gardło i jak wybierać te skuteczne?

Ból gardła często jest objawem przeziębienia, czyli niegroźnej infekcji wirusowej, która nieraz mija samoistnie po kilku dniach odpoczynku i łagodzenia dolegliwości. Można wtedy wspomóc organizm preparatami dostępnymi bez recepty. Pamiętaj jednak, że anginy, czyli infekcji bakteryjnej, nie wyleczysz w ten sposób. Tutaj potrzebny jest antybiotyk – choćby w celu uniknięcia groźnych powikłań. Wówczas jednak także warto działać wspomagająco – nawilżać gardło i uśmierzać ból. Czym? Oferta rynkowa jest bogata, ale skuteczność leków bardzo zróżnicowana.

Jaki lek na gardło wybrać?

Tabletki do ssania, lubiane i skuteczne, przeznaczone są raczej dla starszych dzieci i dorosłych. Maluchom, bardziej od tabletek na gardło, spodobają się lizaki. Rodzice chcący łagodzić pojawiające się u dzieci dolegliwości chętnie je wybierają, bo trudno byłoby się nimi zakrztusić (oczywiście jeśli najmłodsi ich nie gryzą), a działają tak samo jak tabletki do ssania. Na nagły ból najlepiej zastosować aerozol, który szybko łagodzi dolegliwości i odkaża. Warto jednak używać go doraźnie, bo efekt zwykle jest krótkotrwały.

Bogata i zróżnicowana jest także oferta syropów. W zależności od wieku chorego i dolegliwości wybierzemy inne produkty. Zazwyczaj nie są one jednak przeznaczone bezpośrednio na ból gardła – mogą go łagodzić przy okazji, gdyż, pomagając na kaszel, ograniczają gardłowe problemy. Wszystkie leki wymagają starannego czytania ulotek, ale w przypadku syropów jest to szczególnie ważne, choćby ze względu na wskazanie do stosowania przy konkretnym rodzaju kaszlu. Uwaga: smak i konsystencja syropu nie zawsze wszystkim odpowiadają, więc przy wyborze leku trzeba także na to zwrócić uwagę.

Tabletki na gardło czy syrop? Kluczowy jest skład

Oczywiście wygoda stosowania i smak są ważne – leczenie nie musi być męczące, by okazało się skuteczne. Istotne jednak, by po wybraniu formy leku skoncentrować się przede wszystkim na jego składzie. Warto pamiętać, że nie każda tabletka na gardło działa tak samo, a lizak nie powinien być zwykłym cukierkiem, tylko ma spełnić określone zadanie.

Sprawdź właściwości głównych składników, by mieć pewność, że stawiasz na dobry i skuteczny produkt. Jeżeli poza bólem gardła męczy cię też kaszel, przydadzą się tabletki na gardło silnie nawilżające, co ułatwi odkrztuszanie. Gdy objawy infekcji nasilają się, stawiaj na leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Tabletki do ssania – nie tylko na ból

Kaszel, chrypka, ból gardła? Najlepszym rozwiązaniem będą tabletki do ssania, ale te, które mają właściwości nawilżające i łagodzące. Dobrym wyborem będą tabletki na gardło, które zawierają kwas hialuronowy. To substancja kojarzona zwykle z nowoczesną pielęgnacją skóry i medycyną estetyczną. Rzeczywiście, jej zdolności regenerujące sprawdziły się przy poprawianiu urody. Można jednak wykorzystać ją także w leczeniu gardła. Kwas hialuronowy nie dość, że skutecznie nawilża gardło, to jeszcze działa na długo, chroniąc je przed podrażnieniem. Składnik ten znajduje się np. w tabletkach do ssania Cevitt Gardło®. Produkt w połączeniu ze śliną tworzy na błonie śluzowej gardła hydrożelowy opatrunek, który ułatwia regenerację podrażnionej błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Takie tabletki na gardło sprawdzają się np. przy kaszlu palacza lub chrypce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here