Suchy czy mokry? Zwalczanie kaszlu u dzieci nie musi być trudne

Czy rodzaj kaszlu rzeczywiście ma znaczenie? Tak, ale twierdzenie, że suchy to ten zły, a mokry – lepszy to za duże uproszczenie, zwłaszcza w przypadku kaszlu u dzieci. Niezależnie od typu dolegliwości sprawdź, jak możesz pomóc najmłodszym pozbyć się jej w łagodny sposób.

Kaszel to naturalny odruch obronny służący oczyszczeniu dróg oddechowych. Najczęściej na początku jest suchy i uporczywy. Z czasem robi się mokry i pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Osoby dorosłe zwykle dobrze sobie z nim radzą, ponieważ potrafią odksztuszać flegmę. Kaszel u dzieci, niezależnie od rodzaju, jest natomiast dużym utrudnieniem. Co więcej, mokry może prowokować wymioty, utrudniać sen, być przyczyną osłabienia.

Zwalczanie kaszlu: odpowiednie nawilżenie

Sensowne zwalczanie kaszlu to jego hamowanie? Niekoniecznie! Przede wszystkim pomóżmy dziecku oczyścić drogi oddechowe, by mogło wrócić do zdrowia. Należy łagodzić nieprzyjemne dolegliwości i chronić gardło, najlepiej przy udziale naturalnego nawilżenia. Takie wsparcie ma sens niezależnie od tego czy kaszel u dzieci to zwykłe przeziębienie, czy poważniejszy problem wymagający leczenia pod nadzorem pediatry.

Kaszel jest zwykle skutkiem podrażnienia i wysuszenia gardła. Sam też może uszkadzać jego śluzówkę. Wówczas zamiast wspierać oczyszczanie, nasila dolegliwości. Kluczowe jest maksymalne nawilżanie dróg oddechowych, bo sprawia to, że wydzielina odrywa się nawet bez prawidłowego odkasływania, a kaszel nie sprawia bólu.

Jak sobie poradzić z tą dolegliwością? Przede wszystkim trzeba dużo pić, najlepiej wody niegazowanej. Korzystne działanie wykazać może także ciepła woda z miodem i cytryną, ponieważ rozgrzewa i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Pomogą też napary ziołowe z tymiankiem, szałwią czy babką lancetowatą. Pamiętaj jednak, że ciepłe i rozgrzewające napoje nie są wskazane przy gorączce u dziecka – mogą dodatkowo podnieść temperaturę.

Nawilżać warto nie tylko gardło chorego, ale także pomieszczenie, w którym przebywa. W zwalczaniu kaszlu pomoże częste wietrzenie pokoju i stosowanie nawilżaczy. To szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, gdy pracują kaloryfery. Pamiętaj, że nawilżacze wymagają regularnej dezynfekcji, inaczej stają się siedliskiem grzybów chorobotwórczych. Bezpieczne i skuteczne jest rozwieszanie mokrych ręczników lub umieszczanie przy kaloryferze łatwych do mycia zbiorników z wodą.

Zwalczanie kaszlu a dieta

Osłabione chorobą dzieci często nie mają apetytu. Nic się nie stanie, jeśli zjedzą trochę mniej przez dzień czy dwa, ale pod warunkiem, że sporo piją. Najlepszą zachętą do jedzenia jest odpowiednio dobrana dieta. Potrawy przygotowane na parze i gotowane, o łagodnym smaku i przyjaznej do przełykania konsystencji są optymalne na czas kaszlu u dzieci.

A co z domowymi lekarstwami na kaszel? Wiele z nich nie należy do dziecięcych przysmaków. Świetne sposoby zwalczania kaszlu, np. syrop z cebuli czy czosnek z miodem, są dla najmłodszych mało atrakcyjne. Warzywa te można jednak dodać do sałatki, a miodem np. posłodzić herbatkę.

Zwalczanie kaszlu: syrop

Jednym ze sprawdzonych lekarstw na kaszel u dzieci jest wyciąg z korzenia prawoślazu lekarskiego. Ułatwia odksztuszanie, łagodzi podrażnienia gardła i chroni drogi oddechowe przed powstawaniem następnych. Syrop na kaszel, który go zawiera, sprawdzi się przy każdym rodzaju kaszlu. Dobrym przykładem jest np. Apicold® 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu.. Jest też wzbogacony standaryzowanym propolisem o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here