rower

Coraz więcej osób nie rezygnuje z jazdy na rowerze także zimą. W końcu, w czym może przeszkadzać niska temperatura? Oczywiście jazda o tej porze roku ma naprawdę sporo zalet. Jest nie tylko przyjemnością, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie, wszak organizm się hartuje. Jednak jednoślad do zimy trzeba odpowiednio przygotować. Zatem, jak zadbać o sprzęt zimą, i jakie części rowerowe są szczególnie podatne na uszkodzenia?

Czyszczenie ma znaczenie

Niestety jazda na rowerze zimą ma także jedną bardzo dużą wadę, a mianowicie wszystkie części rowerowe zdecydowanie szybciej się zużywają. Ale odpowiednia pielęgnacja może temu zapobiec, choć trzeba poświęcić jej trochę czasu. Na samym początku trzeba pamiętać, aby myć rower jak najczęściej. Zatem każdy brud w postaci błota czy resztek śniegu z solą i piaskiem trzeba bezwzględnie szybko usunąć. Możecie do tego celu użyć wody z węża ogrodowego. Jednak naszym zdaniem lepiej takie zabrudzenia czyścić ciepłą wodę z dodatkiem choćby płynu od naczyń. Przyda się również mała miotełka, którą pozbędziecie się piasku. Absolutnie nie należy też czekać, aż błoto samo odpadnie, gdyż niestety może doprowadzić do korodowania części.

Jak dbać o części do roweru?

Warto pamiętać, że o wszystkie części do roweru trzeba należycie dbać. Na samym początku konieczne jest odpowiednie wyczyszczenie całego napędu, co obejmuje nie tylko łańcuch, ale również zębatki, przerzutki oraz linki z pancerzami. Warto jeszcze zadbać o manetki. Wszystkie polewamy wodą, możemy jeszcze użyć specjalnych środków, np. dedykowanego zmywacza. Doskonałym wyborem jest marka K2. Jej produkty pozwalają wyczyścić części rowerowe szybko i bez wysiłku. Wystarczy tylko spryskać poczekać kilka minut, a na końcu spłukać, a następnie użyć dobrego smaru. Dzięki temu można nawet dwukrotnie wydłużyć żywotność tych komponentów. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie oleju na mokre warunki. Zimowe warunki niestety fatalnie wpływają także na amortyzatory. Oczywiście najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się rezygnacja z nich przynajmniej na okres, gdy na ziemi zalega dużo śniegu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W przypadku tych droższych wystarczy użyć dedykowanego produktu, najlepiej nałożyć go na szmatkę i powoli czyścić golenie, następnie widelec. Z kolei do teleskopowych przyda się zwykły spray.

Odpowiednie wyposażenie ma znaczenie

Konieczny jest także wybór odpowiedniego wyposażenia. Zatem niezbędne jest znalezienie odpowiedniego błotnika, który będzie chronił odzież, a i zapobiegnie przemoczeniu butów. Tutaj sprawdzi się pełny, na prętach. Następnie trzeba pomyśleć o doborze odpowiednich opon. Rekomendujemy używanie opon z wysokim i rzadkim bieżnikiem, alternatywą są także opony z kolcami. Warto także zwrócić uwagę na to, aby opony były raczej napompowane do górnej wartości.

Teraz czas najwyższy pomyśleć o bezpieczeństwie. Kluczowe znaczenie ma nie tylko sprawdzenie stanu hamulców, ale również znalezienie odpowiedniego oświetlenia, szczególnie, że zimą robi się bardzo szybko ciemno. Niezbędne jest więc mocne światło przednie, ale i tylne. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w odblaski, które koniecznie umieśćcie na jednośladzie, ale także na kasku trzeba mieć latarkę. Dla jeszcze większej widoczności przyda się też kamizelka odblaskowa.

Jak przechowywać rower?

Na samym końcu trzeba jeszcze pamiętać o właściwym przechowywaniu roweru. Absolutnie nie należy go umieścić na dworze, czy też balkonie. Temperatura, w której się znajduje powinna być plusowa, ale i stała. Zdecydowanie lepiej trzymać go w piwnicy czy też w garażu, jeżeli nie macie takowego, to zawsze można w domu. Tym bardziej, że można zakupić specjalny wieszak, dzięki któremu nie będzie zajmował wiele miejsca. Jeżeli jednak uznacie, że jazda zimą wam nie służy, to zawsze możecie skorzystać z przechowalni rowerowych, a koszt w tym przypadku nie jest wysoki. Oczywiście wcześniej trzeba wykonać konserwację.

Odpowiednie zabezpieczenie roweru sprawia, że wszystkie jego podzespoły będą lepiej i dłużej pracować. Oczywiście wymaga to wygospodarowania czasu, ale pozwoli zaoszczędzić, gdyż nie będzie konieczności częstego serwisowania sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here