Kawa to jeden z ulubionych napojów ludzi na całym świecie. Ten aromatyczny, czarny napój ma zwolenników wszędzie- począwszy od dalekiej Japonii, przez Europę, na Antarktydzie kończąc. Można ją podać na wiele sposobów- małą czarną, lekką kobiecą latte macchiato, silne espresso, kawkę po irlandzku z dodatkiem likieru czy zwykłe, codzienne americano. Każdy ma swoją ulubioną kawkę po którą sięga codziennie rano aby dobrze zacząć dzień.
Ale co z kobietami w ciąży? Czy picie kawy w ciąży i w okresie karmienia piersią jest szkodliwe dla rozwijającego maluszka? Lekarze ostrzegają, że nadmierne spożywanie kawy przez kobiety w ciąży może w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia, dlatego zalecana jest konsultacja w tym temacie już na samym początku ciąży. Metabolizm kofeiny w ciele kobiety w ciąży jest znacznie dłuższy, dlatego jej działanie na organizm przyszłych mam trwa dłużej. Kofeina przedostaje się przez pępowinę także do organizmu dziecka, co u tak kruchej istotki może spowodować niekorzystne zmiany wychodzące na jak w późniejszym okresie życia.
Jedna słaba kawa z obniżoną zawartością kofeiny nie powinna mieć negatywnego wpływu na kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Jednak jeśli boimy się o to, czy na pewno nie będzie ona miała złego wpływu na dziecko, może powinniśmy na pewien czas odstawić kawę z kofeiną i zadowolić się kawą bezkofeinową lub zbożową.
Pyszna i zdrowa kawa zbożowa z dodatkiem ciepłego mleka sprawi, że każdy poranek będzie dla nas ciut lżejszy. Jej smak przypomina smak kawy rozpuszczalnej, ale jest od niej znacznie zdrowsza, a dzięki swoim zdrowym właściwościom można ją podawać nawet dzieciom powyżej trzeciego roku życia.
Od lat prowadzone są różne badania sprawdzające wpływ picia kawy i kofeiny na ciąże i płodność. Wykazują one, że umiarkowane, a wręcz małe spożycie napojów zawierających kofeinę jest bezpieczne zarówno dla przyszłych mam, jak i nienarodzonych dzieci. Może jednak warto, przynajmniej na okres ciąży zastąpić picie kawy zieloną herbatą.

www.gdansk4u.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here