Jęczmień na oku jest ostrym schorzeniem dotyczącym powieki. Stan zapalny gruczołów powieki, powstały na skutek ich niewłaściwego funkcjonowania lub urazów, powoduje powstanie bolesnego ropnia i obrzęku powieki.
Jęczmień na oku – przyczyny objawy i sposoby leczenia
Jęczmień pojawia się w wyniku zakażenia gronkowcem. Najczęściej jęczmień na powiece pojawia się, gdy zatrzemy oko brudnymi rękami.
Kolejna przyczyna jęczmienia w oku może być związana z niedokładnym demakijażem. Czasami jęczmień pojawia się po kontakcie z oparami różnych substancji chemicznych.
Do objawów jęczmienia na oku zaliczamy:
– początkowy obrzęk, zaczerwienienie powieki i spojówki oraz silny ból;
– po rozwinięciu charakterystyczny ropień;
– łzawienie, światłowstręt.
Przy wystąpieniu jęczmieniu na oku często towarzyszy efekt suchego oka. Pojawia się on, ponieważ łzy nie spełniają swojej funkcji, dlatego nawet przy obfitym łzawieniu pojawia się wrażenie suchego oka. Żeby zaradzić tej przypadłości trzeba zacząć stosować krople nawilżające do oczu, które złagodzą odczuwany dyskomfort.
Na leczenie tego schorzenia są domowe sposoby. Gotowane jajko, pocieranie złotą obrączką to tylko niewielka część różnych rad leczenia domowego. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że leczenie sposobami domowymi może nieść ze sobą ryzyko powikłań i rozszerzenie infekcji.
Najlepiej udać się do specjalisty. Takie leczenie polega na stosowaniu miejscowym antybiotyku w postaci kropli lub maści do oczu. Mają one na celu zwalczyć gronkowca. Jest również inny sposób leczenia. Polega on na nacięciu i drenaż ropnia. Jednak to lekarz lub farmaceuta zadecyduje o odpowiednim sposobie leczenia.
Dodatkowo oprócz leczenia farmakologicznego najlepszym sposobem na jęczmień na oku jest dokładna higiena brzegów powiek. Najlepiej do tego wykorzystać specjalnie do tego przygotowane preparaty, a także
usunięcie rzęs związanych z zakażonymi mieszkami włosowymi. Złagodzi to objawy i może przyspieszyć leczenie jęczmienia. Proces gojenia trwa od kilku dni do 2 tygodni.

www.modaforte.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here