Czy warto włączyć nabiał do jadłospisu?

0
955

Nabiał to dobrze znane wszystkim produkty mleczne, takie jak m. in. jogurty, kefiry i sery. Dostępne są praktycznie w każdym sklepie, zwykle w wielu rodzajach i smakach. Jaki jest jednak ich wpływ na nasze zdrowie? Czy powinniśmy spożywać duże ilości nabiału, czy może raczej go unikać?

Rola nabiału w diecie

Rola nabiału w zbilansowanej diecie nie jest bez znaczenia. Produkty stworzone z mleka zawierają wiele składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie ludzkiego organizmu. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Pełnowartościowe białko – białko zawierające wszystkie aminokwasy, które są niezbędne, aby utrzymać prawidłowe działanie wielu układów ludzkiego ciała. Proteiny są również niesłychanie ważne dla rozwoju i utrzymania masy mięśniowej, a także układu kostnego.
  • Witamina B2 i B12 – pierwsza z nich odpowiada za prawidłowy wzrost u dzieci, a także tworzenie płytek krwi. Z kolei druga ma znaczenie podczas powstawania czerwonych krwinek oraz wspiera zdrowie układu nerwowego.
  • Witamina D – wspiera prawidłowy wzrost i kształtowanie się kości u dzieci i młodzieży oraz może przeciwdziałać anemii, nadciśnieniu i chorobom serca.
  • Magnez – reguluje pracę tarczycy, poprawia pamięć i koncentrację, a także wspiera działanie szarych komórek.
  • Wapń – odpowiada za zdrowie kości i zębów, a także odpowiednią krzepliwość krwi.
  • Żywe kultury bakterii probiotycznych – wspierają funkcjonowanie jelit i współtworzą ich prawidłową florę bakteryjną. Zdrowie jelit jest natomiast kluczowe dla odporności całego organizmu.

Nabiał wpływa korzystnie na pracę wielu organów i układów tworzących ludzki organizm, więc warto zadbać o spożywanie go w odpowiedniej ilości. Jak można to osiągnąć?

Proste sposoby, aby jeść więcej nabiału

W jaki sposób włączyć do swojego jadłospisu więcej nabiału? Zaleca się, aby spożywać go codzienne, jednak w ilości nieprzekraczającej równowartości 2 szklanek mleka. Oznacza to, że nawet kilka niewielkich dodatków do posiłków lub przekąsek może wystarczyć, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten element diety.

Na szczęście na nabiał składa się bardzo wiele zróżnicowanych artykułów spożywczych, więc każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Ich szeroki wybór znaleźć można w sklepach sieci Kaufland, których asortyment dostępny jest na stronie www.kaufland.pl/oferta/aktualny-tydzien/przeglad.category=03_Nabia%c5%82.html

Dobrym i pożywnym posiłkiem na rozpoczęcie dnia będzie owsianka na mleku, do której dodać możemy ulubione owoce lub inne dodatki. Podobnie można postąpić z jogurtem lub kefirem, jeśli preferujemy ich smak. 

Przekąska do szkoły lub pracy może z kolei przybrać postać serka homogenizowanego w specjalnej saszetce, które oferują niektóre firmy. Innym dobrym pomysłem jest makaron z domowym sosem serowym i ziołami, świetnie sprawdzający się też w roli dania obiadowego.

Odrobina kulinarnej fantazji wystarczy, aby nabiał na stałe zagościł w naszej diecie. Próbuj różnych przepisów, a z pewnością znajdziesz taki, który odpowiada Twoim gustom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here